VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Yolumuzu Aydınlatan Kandiller” projesinin ödül töreni yapıldı

“Yolumuzu Aydınlatan Kandiller” projesinin ödül töreni yapıldı

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı İmam Hatip Ortaokulları ve Liselerine yönelik düzenlen “Yolumuzu Aydınlatan Kandiller” projesi tamamlandı.

Yakın tarihimizde yaşayan alimler, entelektüeller, aydınlar ve topluma yön veren şahsiyetleri tanıtmak amacıyla İmam Hatip Ortaokulları ve liseleri arasında düzenlenen “Yolumuzu Aydınlatan Kandiller” yarışmasında dereceye giren öğrencilere yönelik ödül töreni düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen ödül törenine, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Celal Gezici, Orhan Bedir, Yakup Aladağ, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Sığınç, Şube Müdürü Fesih Yıldız, Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Metin Ermiş, Proje Koordinatörleri Garip Kızılkaya, Kenan Gezici, Rıdvan Kaçar, okul müdürleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.   

 Ödül töreni öncesi bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Sığınç, ‘Yolumuzu Aydınlatan Kandiller’ projesi ile öğrencilerin yakın tarihte yaşayan alimler, aydınlar, ve topluma önderlik eden şahsiyetlerin hayat hikayelerini öğrenerek rol model edinmelerini amaçladıklarını belirtti.

Sığınç, “Bu kapsamda Mehmet Akif Ersoy, Hasan El Benn,  Aliya İzzet Begoviç,  Muhammed İkbal, Malkom X, Said Nursi ve Ömer Muhtar gibi şahsiyetlerin İmam Hatip Ortaokul ve Liselerimizde öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin yoğun katılımıyla paneller, konferanslar düzenleyerek öğrencilerimize rol model olmaları için yoğun bir faaliyet gösterdik. Bu değerli şahsiyetlerin yaptığı hizmetler her zaman gönlümüzdeki yerini muhafaza edecektir. Öğrencilere topluma yön verici özelliklerini tanıtmak amaç edinilmiştir.  Mehmet Akif’inin dediği gibi “O nûru gönder İlâhî, asırlar oldu, yeter! Bunaldı milletin âfâkı, bir sabâh ister. Yine  Aliya İzzet Begoviçin dediği gibi

Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına. Yine  Said Nursinin Dediği gibi "Şu devlet-i İslâmiye yirmi otuz milyon iken, bütün Avrupa´nın büyük devletlerine karşı hayatını ve mevcudiyetini muhafaza ettiren, şu devletin ordusundaki Nûr-u Kur´ân´dan gelen şu fikirdir: ‘Ben ölsem şehidim, kalsam gaziyim.´ Kemal-i şevk ile ve aşk ile ölümün yüzüne gülerek istikbal etmiş. Daima Avrupa´yı titretmiş. Acaba dünyada basit fikirli, safi kalbli olan neferatın ruhunda şöyle ulvî fedâkârlığa sebebiyet verecek, hangi şey gösterilebilir? Hangi hamiyet onun yerine ikame edilebilir? Ve hayatını ve bütün dünyasını severek ona feda ettirebilir?"  Sonra, ben cemiyetin îman selâmeti yolunda âhiretimi de feda ettim. Gözümde ne Cennet sevdası var, ne Cehennem korkusu. Cemiyetin, îmanı namına bir Said değil, bin Said feda olsun. Kur´anımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa, Cennet´i de istemem; orası da bana zindan olur. Milletimizin imanını selâmette görürsem, Cehennem´in alevleri içinde yanmağa razıyım. Çünkü vücudum yanarken, gönlüm gül-gülistan olur”   Tüm alimlerimizin hayatı kahramanlıklarla doludur. Hepsini minnetle ve şükranla yad ediyor, bu projede emeği geçen başta İl Milli Eğitim Müdürümüze, AR-GE Birimimizde çalışan öğretmen arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese teşekkür eder saygılar sunarım” şeklinde konuştu.

 Öğrenciler, Mehmet Akif Ersoy, Hasan El Benn,  Aliya İzzet Begoviç,  Muhammed İkbal, Malkom X, Said Nursi ve Ömer Muhtar gibi rol modellerin okudukları hayat hikayelerinden sınava tabi tutuldular.

Yapılan sınav sonunda İmam Hatip Ortaokulları kategorisinde Erciş Ramazan Kesen İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Rabia Koçaklı birinci, Alaköy Fatih İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Senanur Baycan ikinci, Çatak Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencisi M. Sait Esin ise üçüncü oldu.

İmam Hatip Liseler arası kategorisinde ise Van İpekyolu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi M. Akif Allahverdi birinci, Erciş Teyfik İleri İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencisi Furkan Küçükgündüz ikinci, Van İpekyolu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hamza Safa Görmez ise üçüncü oldu.

 Program sonunda protokol tarafından dereceye giren öğrencilere altın ve kitap setleri hediye edildi.

 

12-05-201712-05-201712-05-201712-05-201712-05-201712-05-201712-05-201712-05-201712-05-201712-05-201712-05-201712-05-2017

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.