VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Yazarlar Öğrencilerimizle Buluşuyor” Projesi Van Anadolu İmam Hatip Lisesinde Başladı.

“Yazarlar Öğrencilerimizle Buluşuyor” Projesi Van Anadolu İmam Hatip Lisesinde Başladı.

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her yıl okullarda öğrencilere yönelik düzenlen “Yazarlar Öğrencilerimizle Buluşuyor” projesi dördüncü yılında devam ediyor.

İpekyolu Merkez Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi Konferans salonunda gerçekleşen “Yazarlar Öğrencilerimizle Buluşuyor” programına Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yazar Adem Saraç, Okul Müdürü Süleyman Yavuzer, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminde görevli Uğur Özcaner, Übeydullah Yaylacı, Elmas Dündar, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Geleceğin yazar ve şairlerinin yetişmesine katkı sunmak, kitap alışkanlığını ve okuma alışkanlığını kazandırmak amaçlı düzenlenen  projede, öğrencilerin okumaya daha fazla önem vermesi hedefleniyor.  

İpekyolu Merkez Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi Konferans salonunda gerçekleşen  programda ilk olarak söz alan Okul Müdürü Süleyman Yavuzer, öğrencileri okumaya teşvik eden bu çalışmanın çok önemli olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Programa konuşmacı olarak katılan “Gül’ün Gülleri” adlı kitabın yazarı Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yazar Adem Saraç ise, yaklaşık iki saat boyunca öğrencilere okumanın öneminden bahs etti.

İslam tarihi ile ilgili ağırlıklı olarak yazılar yazan ilahiyatçı Yazar Adem Saraç, kuru bir okumanın fayda sağlamadığını belirterek, Müslümanlar olarak İslam’ın ilk emrinin okumak olduğunu söyledi.  Saraç,  “Bu okumaktan maksat sadece kuru okumak değil. Anlayarak okumak, kendimizi okumak, ailemizi okumak, tabiatı okumak, insanları okumaktır. İslam’ın ilk emri de okumaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hayatını okumak, onu anlamak, tanımak, örnek almak gayesi içinde olmaktır. Sahabelerin nasıl yetiştiği, nasıl yetiştirildiği, Resulullahın yanında nasıl davranıldığı, bunları öğrenmek lazım. Aynı zamanda Peygamberimiz ile ilgili eserlere daha fazla eğilmek, bunlar üzerinde biraz emek sarfetmek gerekir. Bütün bunları, okul hayatına, aile hayatına yansıtmak da önemlidir” şeklinde konuştu.

Öte yandan Tuşba Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ‘Umutlar Tuşba Belediyesi ile yeşersin’ projesi kapsamında yetiştirilen ceviz fidanların etkinliklere katılan yazarlar adına dikileceği ifade edildi.

Programın sonunda İlahiyatçı Yazar Adem Saraç,  “Gül’ün Gülleri” adlı kitabını öğrenciler için imzaladı.

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.