VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yazarlar Çaldıran’lı Öğrencilerimizle Buluştu

Yazarlar Çaldıran’lı Öğrencilerimizle Buluştu

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimince üç yıldır devan eden “Yazarlarımız Öğrencilerimizle Buluşuyor” projesi kapsamında bu hafta Türkiye’nin en genç yazarı unvanını alan 11. Sınıf öğrencisi Ahmet Can Altıok ile Çaldıranlı Şair Muhsin Öztop, Çaldıran Anadolu lisesi öğrencileri ile buluştular.

            Programa İl Milli Eğitim Ar-Ge birim sorumlusu Garip Kızılkaya, Ar-Ge biriminden Nurcan Alpaslan, Zülküf Kaya ve Ubeydullah Yaylacı katıldılar. Program Garip Kızılkaya’nın giriş konuşması ile başladı. Daha sonra sözü Çaldıranlı Şair Muhsin Öztopçu aldı. Öğrencilere yaşadıkları dönem itibari ile çok şanslı olduklarını ve okumaları için hiçbir engel bulunmadıkları söylediler. Kendisinin okumayı çok sevdiğini ama maalesef o günün şartlarında imkânların çok kısıtlı olduğundan dolayı ancak lise birinci sınıfa kadar okuduğunu sözlerine ekledi.1976 yılında köylerinde okul bulunmadığından dolayı İlk Okulu Çaldıran merkezde bir akrabalarının evinde kalarak okuduğunu ama 24 Kasım 1976’da yaşanan Çaldıran depreminde misafir olduğu evin de yıkılması ile okula birkaç yıl ara vermek zorunda kaldığını söylediler. Nasihat dolu giriş konuşmasından sonra öğrencilere Türkçe ve Kürtçe şiir ziyafetini sundu.  Daha sonra sözü Türkiye’nin en genç yazarı Ahmet Can Altıok aldı:

            Ahmet Can Altıok Şair Muhsin abisinin anlattıklarının çok manidar olduğunu O’nun içinde bulunduğu şartlardaki bütün zorluklara rağmen üç eser yazması bizlere büyük bir ışık kaynağı olduğunu söyledi. Ahmet Altıok salondaki öğrencilere kitap okumanın faydası üzerine konuşarak verdiği ilginç anekdot, salonda alkış tufanını kopardı. Daha sonra kendisinin yazmış olduğu şiirleri öğrencilerle paylaştı.

 

            Programın sonunda soru cevap kısmına geçildi. Öğrenciler bu programın çok faydalı olduğunu belirterek böylesi faaliyetlerin daha sık yapılmasının kendilerini çok memnun edeceklerini söylediler. Yazar ve şair kitaplarını imzalayarak öğrencilerle sohbet etme fırsatını buldular. Programdan sonra Ar-Ge ekibi Okul Müdürü Abdurrahman Gülmez’e teşekkür ederek soğuk iklimin sıcak insanları ile vedalaşarak bir zamanlar tarihe tanıklık eden ilçeden ayrıldılar.


 

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.