VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van´ın İlk Mekiif´19 Fuarı Kapılarını Açtı

Van´ın İlk Mekiif´19 Fuarı Kapılarını Açtı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) öncülüğünde Van´da ilk defa MEKİİF´19 Mesleki Eğitim, Kariyer, İstihdam ve İnovasyon Fuarı açıldı.

DAKA öncülüğünde Mesleki Yeterlik Kurumu, İŞKUR, KOSGEB, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, kalkınma ajansları, TRB2 Bölgesi Valilikleri, milli eğitim müdürlükleri, kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör işbirliği ile Van´da ilk defa MEKİİF´19 Mesleki Eğitim, Kariyer, İstihdam ve İnovasyon Fuarı düzenlenen törenle kapılarını açtı. Orta Doğu Expo Fuar ve Kongre Merkezinde açılışı yapılan fuara TRB2 Bölgesinden (Van, Bitlis, Muş, Hakkari, Şanlıurfa, Batman ve Malatya) toplam 120 öğrencinin projesi sergilendi. Akın Robotics tarafından geliştirilen mini insansı robot olan Mini Ada´nın da katıldığı fuar bilim şenliğine döndü. Fuarın açılışında bir konuşma yapan Hakkari Valisi ve DAKA Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akbıyık, hedef ve stratejilere uygun hazırlanan yıllık çalışma programlarında planlanan faaliyetleri geçekleştirdiklerini belirtti. Vali Akbıyık, "Bu gün gerçekleştirmekte olduğumuz fuar, 2018 yılından itibaren uygulamaya koyduğu sonuç odaklı programlama yaklaşımıyla hazırlanan çalışma programımızın 6 programından biri olan TRB2 Bölgesi ´Beşeri Sermayenin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı´ kapsamında planlanan faaliyetlerimizden biridir. Kalkınmanın sadece fiziki üretim ve yatırım faktörleriyle yapılacak yatırımlarla sağlanması mümkün değildir. Toplumların kalkınma bağlamında ekonomik gelişme süreçlerinde başarılı olabilmeleri, fiziki sermayeleri yanında beşeri sermayelerinin de geliştirilmesine bağlıdır" dedi.

"Beşeri sermayeye 10 milyon kaynak kullanıldı"

Mali destek programları, teknik destek ve doğrudan faaliyet destekleriyle bölgenin diğer bölgelerle gelişmişlik farkını azaltmada etkin olabilecek proje ve faaliyetlere destek sağlandığını dile getiren Vali Akbıyık, "2008-2019 yılları arasında beşeri sermayenin geliştirilmesi için 10 milyon kaynak kullandırılmıştır. Ayrıca, endüstri 4.0 devrini yaşadığımız bu çağa göre teknoloji ve Ar-Ge yatırımları beşeri sermayenin geliştirilmesi için en önemli unsurlardan biridir. Ajans bu çerçevede teknolojik altyapıyı oluşturmak için özellikle 2018 Çocuk ve Gençlerin Kalkınmaya Entegrasyonu Mali Destek Programı kapsamında STEM, Maker atölyelerinin kurulmasına, robotik kodlamaya ve girişimci birey yetiştirme hedefine odaklı projelere destek sağlamıştır" dedi.

"Fuarda 120  öğrenci projesi sergiledi"

Daha sonra bir konuşma yapan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ise, ilkini gerçekleştirdikleri fuarda toplam 113 öğrenci projesinin sergilendiğini belirterek, "Türkiye genelindeki bütün kalkınma ajanslarımızın ana teması bakanlığımız tarafından mesleki eğitim olarak değerlendirilmiştir. Bizlerde bu kapsamda Türkiye´nin en genç nüfusuna sahip DAKA olarak bir farkındalık oluşturmak istedik. Sanayi Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ilgili paydaşlarla birlikte birincisini düzenlemiş olduğumuz Mesleki Eğitim, Kariyer, İstihdam ve İnovasyon Fuarını hayata geçirmiş bulunmaktayız. TRB2 Bölgesi olarak adlandırılan hizmet alanımız olan Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerimizden toplam 113 öğrenci projesini sergiliyoruz. Bunun yanı sıra 6 tane kalkınma ajansımız, bir bölge kalkınma idaremiz, milli eğitim bakanlığımız, mesleki yeterlilik kurumumuz ve birçok stk´nın katılımıyla güzel bir proje pazarı oluşturduk" diye konuştu.

"Çok renkli ve güzel bir fuar geçiriyoruz"

Bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri fuarın renkli görüntülere sahne olduğunu ifade eden Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler de, "Bugün Van´da yine güzel bir fuarın açılışını gerçekleştirdik. Bu fuarın çalışmasını Sanayi Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte 5 aylık bir süreçte yönettik. Burada TRB2 Bölgesindeki öğrenciler tarafından üretilen projeler sergilendi. Aynı zamanda inovatif fikri olanlarla, iş insanlarını buluşturmak için iyi bir ortam oluştu. Çok renkli ve güzel bir fuar geçiriyoruz" şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı temsilci Şube Müdürü Refik OLGUN konuşmasında bu fuarın düzenlenmesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Kalkınma Ajansı Genel  Müdürlüğü,  Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Milli Eğitim Bakanlığı, Van, Muş, Bitlis ve  Hakkari İl Millî Eğitim Müdürlükleri  ve emeği geçen herkesi kutluyor, şükranlarımızı sunuyoruz dedi.

Olgun, “Milli Eğitim Bakanımız  Sayın Ziya Selçuk  ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu´nun selam, saygı ve hayırlı olsun temennilerini de iletiyorum. Mesleki tanıtım, rehberlik ve yönlendirme faaliyetleri kapsamında Doğu Anadolu bölgemizde ilki yapılan  bu fuar bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Bakanlığımız 2023 Milli Eğitim Vizyonunda Mesleki Eğitimi tanıtma, geliştirme, sektörün talepleri ve istihdama götüren bir mesleki eğitim anlayışımızı işverenlerle yapılan protokollerle geliştirmekteyiz. Güçlü Türkiye için Mesleki Eğitim çerçevesinde işin ustası, kalifiye eleman, meslek erbabı veya kendi firmasının sahibi olacak mesleki belge ve diplomaları öğrencilerimize kazandırmak, hep birlikte gençlerimizin, ülkemizin geleceğine yatırım yapmak istiyoruz. Fuarda Meslek Liselerimizle birlikte Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Liseleri, Halk Eğitimi Merkezleri ve özel okullarımızda yer almaktadır. Çok yakın zamanda yayına geçen Mesleğim Hayatım portalın da tanıtımını burada yapacağız. Sosyal medyada da yayımlanan bu portal ile mesleki tanıtımlar, alan tercihleri, alan tanıtımları, mesleki eğitim haritası, birçok veri ve iş bulma imkanları mümkündür” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi; Van Valisi Mehmet Emin Bilmez´in yanı sıra, Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Milli Eğitim Bakanlık Temsilcisi Refik Olgun, Genç Başarı Eğitim Vakfı Başkanı Çelik Ören, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Hakkari İl Emniyet Müdürü S. Suvat Dilberoğlu, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Şakir Sığınç, Ömer Çevik, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından kesildi.29-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-2019

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.