VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van´da "Okul Güvenliği" Toplantısı Yapıldı

Van´da "Okul Güvenliği" Toplantısı Yapıldı

Van’da Tuşba Koç İlköğretim Okulu´nda gerçekleştirilen Okul Güvenliği toplantısına katılan Van Valisi ve Van Büyükşehir Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, burada yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatıyla yeni eğitim öğretim yılının başlaması üzerine bu toplantıyı yaptıklarını belirtti.

Türkiye genelinde yapılan bu toplantının, hükümetin eğitim güvenliğine verdiği önemi gösterdiğini anlatan Vali Zorluoğlu, "İlimiz eğitim öğretimde geçtiğimiz yılı huzurlu ve güvenli şekilde tamamladı. Gerek güvenlik birimlerimizin aldığı tedbirler gerek okul idarecilerimizin veliler ve muhtarlarla aldıkları ilave tedbirler neticesinde, ilimiz çok huzurlu ve güvenli bir eğitim dönemini geride bıraktı. Bu yılda yine ilave tedbirlerle huzurlu ve güvenli bir eğitim sezonu geçirmeyi hedefliyoruz. Bu sene İçişleri Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuyu biraz daha ileri götürüyorlar ve valiliklerden bir takım ilave tedbirler istenmekte. Bizzat illerde valiler, ilçelerde de kaymakamlarımızın yakın gözetimi, denetimi ve koordinasyonunda, okullarımız risk gruplarına ayrılarak her okulu kendi riski çerçevesinde değerlendireceğiz ve buna göre de tedbirler alacağız."diye konuştu.

Eğitimde üç ana temel üzerinde özellikle durduklarını belirten Vali Zorluoğlu, bunlardan birinin tam gün eğitime geçilmesi, akademik başarı ve okullaşma oranını en üst seviyeye çıkarmak olduğunu belirterek, bu üç önemli ana unsuru hep birlikte başarmak için gayret sarf edeceklerini belirtti.

“Okullarda kamera sistemi devreye giriyor”

Bu yıl önemli görülen 50 okulu kamera sistemi ile güvenliğini sağlayama yönelik çalışmalar yapacaklarını belirten Vali Zorluoğlu, öte yandan gerekli görülen okullara sabit görev yapacak şekilde güvenlik görevlisi görevlendireceklerini belirtti.

Bunun yanı sıra İş-Kur vasıtasıyla okullara yine güvenlik personeli alacaklarını belirten Vali Zorluoğlu, "Her okulumuzda idarecimizle sürekli irtibatta olan birer güvenlik görevlimiz olacak. Okulumuzun etrafında ve içinde bir hadise veya güvenlik problemi oluştuğunda okul müdürümüz görevliyle hemen irtibata geçebilecek. Aynı zamanda güvenlik personelimiz genel olarak okulun güvenlikle ilgili eksiklerini tespit edip sıralı şekilde bize kadar ulaştıracak. Okul önleri ve civarında polis ve jandarma ekiplerimiz uygulamalar yaptı. Okullarımızın risk durumuna göre önlemler aldık” dedi.

“Sürekli Eğitim Merkezleri çök önemli”

Toplantıda ilin akademik başarısına değinen Vali Zorluoğlu, Sürekli Eğitim Merkezleri’nin önemine değindi.

Aynı uygulamanın bu yılda devam edeceğini belirten Zorluoğlu, “Maddi imkansızlıklardan dolayı dersaneye gidemeyen öğrenciler için bir umut kapısı oldu. Van Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen sürekli eğitim merkezlerinde eğitim alan  800 öğrenciden 213 öğrenci dört yıllık en iyi bölümlere yerleşti. Bu bizim için bir umut verici. Bunun artarak devam etmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Vali Zorluoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Tevke ise, okullaşma oranında çok iyi bir rakam yakaladıklarını belirterek, lise yerleştirmelerinde açıkta kalan veya kalacak hiçbir öğrencinin bulunmadığını söyledi.

Bu yönde komisyon çalışmalarını bitirdiklerini belirten Tevke, tam gün eğitime geçme konusunda ise okul yapımı için merkezi kaynağın yanı sıra hayırseverlerin yardımlarına da ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Akademik başarı ve okul güvenliği konularına da değinen Tevke, okul güvenliğinin sadece ‘güvenlikçi’ ile giderilemeyeceğini dile getirdi.

Okulun dışında alınan tedbirlerin okul içerisinde de alınmasının önemine değinen Tevke, iş güvenliğinin de okul güvenliği içerisinde yer aldığını ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Tevke’nin yaptığı konuşmanın ardından İl Emniyet Müdürlüğü tarafından okul güvenliğine yönelik hazırlanan slayt sunumu gerçekleşti.

Toplantı soru cevap şeklinde son buldu.

 Toplantıya Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Vali Yardımcısı Sinan Aslan, İlçe Kaymakamları, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Tevke, İl Emniyet Müdürü Suat Ekici, il Jandarma Komutanlığı Temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Orhan Bedir, Nuran Altan Göl, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Sığınç, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şahin Uçkan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Kurum Amirleri, Okul Müdürleri, Muhtarlar ve okul aile birliği başkanları katıldı.

14-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-2018

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.