VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van’da “Önceliğimiz Güven Sorumluluğumuz Güvence” eğitim programı düzenlendi

Van’da “Önceliğimiz Güven Sorumluluğumuz Güvence” eğitim programı düzenlendi

Van’da, depremde hazır bir Türkiye için “Önceliğimiz Güven Sorumluluğumuz Güvence” konulu eğitici eğitimi programı düzenledi.

İskele Öğretmenevi’nde düzenlenen ve iki gün sürecek eğitim programında, Deprem, DASK, Projenin eğitime katkısı, doğal afetler gibi konular anlatılacak.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, İl Milli Eğitim Şube Müdürü M. Şirin Atlı, Eğitim-Bir-Sen Van Şube Başkanı M. Ali Uca, DASK Genel Sekreteri Serpil Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Murat Motor, Prof. Dr. Şerif Barış, Prof. Dr. Elif Çelebi Öncü, Uzm. Psikolog Esra Savaşan, Klinik Psikolog/Psikodramist İnanç Sümbüloğlu ve sınıf öğretmenlerin katılımı ile başlayan programda, özellikle yakın tarihte yaşanan Van depremi konusu işlenirken, depremden önce alınması gereken tedbirler, deprem esnasında yapılması gerekenler, deprem gibi afet olaylarının insanda yer açtığı psikolojik travmalar ve DASK gibi konuların ele alınacağı belirtildi.

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, 1999 yılında yaşanan Kocaeli depremi ve 2011 yılında Van’da yaşanan büyük depremlere değinerek, deprem kuşağında bulunan Türkiye’nin her zaman bu tür felaketlere hazır olması gerektiğini söyledi.

Deprem gibi hadiselerin yaşanmadan önce gerekli tedbirlerin alınmasının can ve mal kaybı açısından önemli olduğunu dile getiren Tevke, bu tür eğitimlerin işlenmesinin gerektiğine işaret etti.  

DASK Genel Sekreteri Serpil Öztürk ise Van depreminde ortaya çıkan tablo, depreme karşı hazırlıklı olmak,  projenin önemi ve Zorunlu Deprem Sigortası hakkında bilgiler verdi.

 Projenin temel hedefinin depremin bir doğa olayı olduğu gerçeğini çocuklara aktarmak olduğunu belirten Öztürk, “temel hedef depremin yol açabileceği zararları azaltabileceğimiz konusunda çocukları bilinçlendirmektir. Tüm bu bilinçlendirme çalışmaları dahilinde öğrencileri DASK hakkında bilgilendirmek, depremin yol açabileceği zararlara karşı alabileceğimiz en önemli maddi önlem olan zorunlu deprem sigortası konusu oldukça önemlidir. Hazırlanan eğitim içerikleri öğrencilere 5 ayrı sunum olarak aktarılacaktır. Eğitimin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Eğitim programının birinci gününde, tanışma-ısınma- grup oluşturma, afetleri ele alırken engellerim, güçlü yanlarım, çocuklarla zorlu konuları ele almak ve eğitimci rolünde duyarlılıklar, psikolojik dayanıklılığın geliştirilmesi, afet alanlarında ve sonrasında psiko sosyal destek gibi konular işlenirken, eğitimin ikinci gününde ise afetlerle mücadelede temel bilgi ve kavramlar, doğa hareket ediyor, deprem nedir, depreme hazırlıklı olmalıyız, depremin verebileceği zararları azaltma, kurallara uymak gibi konular ele alınacak.

27-03-201927-03-201927-03-201927-03-201927-03-201927-03-2019

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.