VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van’da Okul Sporları yapılan toplantı ile ele alındı

Van’da Okul Sporları yapılan toplantı ile ele alındı

Van’da 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün konferans salonunda okul sporları sistemi ile değerlendirme ve planlama toplantısının üçüncüsü yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke,  Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç başkanlığında, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Sığınç, Gençlik ve Spor Şube Müdürleri, Türkiye Futbol Federasyonu Van Bölge Başkanı Cengiz Poalter’in katılımları ile lise beden eğitimi öğretmenlerine yönelik 2017-2018 yılında gerçekleştirilen okul sporları faaliyetleri değerlendirmesi, 2018-2019 döneminde ise yapılacak olan okul sporları sistemi ile değerlendirme ve planlama toplantısının üçüncüsü yapıldı.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılı okul sporlarına ait yapılan sunumun ardından yıl içerisinde gerçekleştirilen faaliyetlerin değerlendirilmesi ve yeni faaliyet döneminde ise alınması gereken tedbirler ile desteklerin konuşulduğu toplantıda ayrıca beden eğitimi öğretmenlerinin dilek ve talepleri de dinlendi.

Beden eğitimi dersi ve beden eğitimi öğretmenlerinin önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, akademik başarının yanında, sportif faaliyet ve başarıya da gereken önemin verilmesi gerektiğini söyledi.

Tevke,  "Ahlaklı ve dürüst öğrencilerin yetiştirilmesinde beden eğitimi öğretmenlerinin büyük rolü vardır. Beden eğitimi dersinin diğer derslerden farkının olmadığını ve bizler akademik başarıda bir matematik dersinin bir fizik, kimya, biyoloji ve Türkçe dersinin bizler için ne kadar kıymetliyse beden eğitimi dersi ondan çok daha fazla kıymetlidir. Bugün belki de eğitim sorunlarını konuşurken, bu konuştuğumuz sorunların içinde bu sorunların oluşmasına neden olan en büyük sebep akademik başarıya verilen önemin, spor ve beden eğitimi derslerine çok fazla verilmemesidir.

Okul müdürlerimizin beden eğitimi öğretmenleri ile beraber okullarında sporun yaygınlaştırılması için çalışmalar yapması gerekmektedir. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte öğrencilerimizin ve siz değerli öğretmenlerimizin her zaman yanında olduğumuzu belirtmek isterim. 2017-2018 eğitim öğretim yılında yaptığınız okul sporları faaliyetlerinde gösterdiğiniz çalışmalardan dolayı hepinize teşekkür ederim. 2018-2019 Eğitim öğretim yılında yapılacak okul sporları faaliyetlerinin başarılı geçmesini temenni ediyor, okul sporları organizasyonunda emeği geçen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ve siz değerli öğretmen arkadaşlarıma da çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Bizler Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak her zaman çocuklarımızın gerek spor, gerek diğer gençlik faaliyetlerinde de hep beraber hizmet ediyor ve etmeye de devam edeceğiz inşallah. Öncelikle 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında okul sporlarına katılım sağlayan her bir okulumuzun idareci ve beden eğitimi öğretmenini yürekten tebrik ediyoruz. Yine bu katılımın sağlanmış olduğu 2017-2018 eğitim öğretim yılı okul sporlarında ilimizde derece yaparak grup, yarı final ve Türkiye finallerinde ilimizi temsil eden ve bu anlamda bizleri gururlandıran sonuçlar alan bütün okullarımızı, idarecilerimizi, beden eğitimi öğretmenlerimizi ve dahası çocuklarımızı da tebrik ederek sözlerimize başlamak istiyorum.
Bizler okul sporlarında ön görülen 39 branşın 32’si ile bu organizasyonu icra etmekle yine önemli bir başarıya imza attık. Bu tabloda bizlere gösteriyor ki arkadaşlar, bizler okul sporları faaliyetlerini maksimum branşta icra etmişiz. Okul Sporları Koordinatörümüz bizler ile birkaç farklı istatistikî bilgileri paylaştılar. Bu bilgilerde de görüldüğü üzere ilimizi Türkiye geneli okul sporlarında hak ettiği yere taşımak adına hep beraber sorumluluğumuzu yerine getirmemiz gerekir.  Bizlerin buradaki amacı sizlere hizmet etmek, size destek olmak ve geleceğimiz olan çocuklarımızı spor ile tanıştırmaktır. Van’a yakışır bir tablo ve Van’ın başarı çıtasını hak ettiği seviyelere çıkarmak için yine hep birlikte büyük bir aile olarak çalışarak başaracağımıza sonuna kadar inanıyoruz. Son olarak ilköğretim 3. ve 4.sınıflara geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılı sonunda başlattığımız Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortaklaşa yürütmüş olduğu Yetenek Taramasının da müjdesini sizlerle paylaşarak sözlerimi bitirmek istiyorum.
Yetenek taramasını geçtiğimiz yıl başlattık bu yıl hummalı bir şekilde devam ettiriyoruz. Bence bu proje Türk sporu adına çok önemli bir proje, bunun hayat bulması pratize edilmesi bizleri son derece memnun ediyor. Eminim en çok sizleri mutlu edecektir. Çünkü aşağıdan sizlere daha bilimsel verilerle bir taramadan geçmiş, kendi yeteneklerine göre yönlendirilmiş o branşlarda gelişim göstermek üzere sizlerin hazır bir sporcu profili ile karşılaşacağınızı ümit ediyorum. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında gerek eğitimde gerekse okul sporlarında hepinize şimdiden katılım ve katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyor, başarılar diliyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Diye konuştu.

16-11-201816-11-201816-11-201816-11-201816-11-2018

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.