VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van´da "Kız Çocuklarının Okullaşması Projesi" KEP-2 Tanıtım Toplantısı Başladı

Van´da

Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz AR-GE Birimi tarafından düzenlenen ve üç gün sürecek olan ‘Kız Çocuklarının Okullaşma Oranının Arttırılması Projesi’nin (KEP-2)’ tanıtım toplantısı yapıldı.

Elite World Otel’de düzenlenen program, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz AR-GE Birimi Uzmanı Nurcan Alpaslan´ın açılış konuşmasıyla başladı.

Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylanı ise yaptığı konuşmada, kız çocuklarının okullaşması önünde hiçbir engel olmadığını ifade ederek, “Kız çocuklarının okula devam oranının arttırılması, Avrupa Birliği’nin desteklediği ve Bakanlığımızın üzerinde durduğu bir konudur. Geçmişte de ‘Haydi Kızlar Okula’ tarzı kampanyaları, şimdi çok daha profesyonel ve çok daha büyük çalışmalar şeklinde devam etmektedir. Bütün bu çalışmalarımızın karşılığını alabilmemiz için kız çocuklarımızın okullaşması lazım. Çünkü annelerimizin eğitimli olması gerekir. Annelerin eğitimli olması için kız çocuklarının okuması gerekir. Peki, ilimizde, bölgemizde ve ülkemizde kızlar niçin okumaz? Başta geleneksel nedenlerden okula gitmezler. Bazen buna inançsal nedenler de etkili oluyor. İnançsal nedenlerin kızların okullaşmasına hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Öyle bir inanca sahibiz ki, ‘Cennet Annelerin Ayakları Altındadır’ anlayışı var. Annelerimiz okuyacak. Yine Kur’an’ın ilk emri ‘Oku’dur. Efendimiz (as) ‘İlim Çin’de dahi olsa gidin alın’ demiyor mu? Hayat boyu öğrenme kapsamında ‘beşikten mezara kadar okuyun’ diyen bir toplumun fertleriyiz. Bizim inancımızda kızların okullaşmasının önünde hiçbir engel yoktur” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Necla Topaloğlu ise, proje ile ilgili bilgi vererek, “Özellikle kız çocuklarının daha kaliteli ve uzun süreli eğitim almasını hedefleyen, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda başlatmış oldukları çalışmada daha kapsamlı bir aşamaya gelinmiştir. Özellikle kız çocuklarının okula devam oranının arttırılması projesi kapsamında okula başlayan, ancak çeşitli sebeplerle devam edemeyen çocukların eğitimlerini sürdürebilmeleri için aileler, eğitimciler, kanaat önderleri ve idareciler nezdinde bir dizi çalışmalar gerçekleştirilecek. Projenin temel amacı başta mesleki ve teknik liseler olmak üzere ortaöğretimin kalite ve kapasitesinin arttırılması, özellikle kız çocuklarının ve kadınların meslek becerileri ve iş gücü becerilerinin piyasaya erişiminin arttırılması ve ortaokullarda kız çocuklarının okullaşmasının arttırılmasıdır” şeklinde konuştu.

 

Üç gün devam edecek olan programda Prof. Dr. Recep Varçın, Prof. Dr. İbrahim Kısaç ile Yrd. Doç Dr. Barış Koyuncu çeşitli konularda sunumlar yapacak.

 

17-03-201617-03-201617-03-201617-03-201617-03-2016

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.