VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van’da İletişim Becerilerinin Arttırılması Semineri Elite World Hotel’de Başladı

Van’da İletişim Becerilerinin Arttırılması Semineri Elite World Hotel’de Başladı

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Kız Çocuklarının Okulla Devam Oranlarının Arttırılması Projesi (KEP-2) kapsamında ‘İletişim Becerilerinin Arttırılması’ semineri düzenlendi.
Elite World Van Hotel’de düzenlenen seminerde açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kirekin, kızların okula erişimi projesinin aktörlerinin görevlerini yerine getirirken, onların yanında yer almaya çalıştıklarını belirterek, “İşin asıl yürütücüleri aslında sizlersiniz. Bireylerin kendini en çok ifade ettiği programlardan biri de etkinlik temelli öğrenmedir. Yeni müfredatın asıl özü de budur. Dikkat ederseniz etkinlik ve ders çalışma kitaplarında çok sayıda etkinlik var. Bu etkinlikleri hayata geçirme konusunda her ne kadar sıkıntılar, aksaklıklar ve eksiklikler yaşansa da öğretmenlerin bu çalışmaları yapması bir görevdir. Zoru başarmak aslında bir görevdir. Bu tür önemli projelerin hayata geçmesinde emeği olan proje yürütücülerine, öğretmenlere, ailelere, sivil toplum örgütlerine, projede görev alan tüm aktörlere teşekkür ediyorum” dedi.

Bu tür eğitimlerin tekrarlanmasının asıl amacının hatırlatmak ve pekiştirmek olduğuna dikkat çeken Kirekin, “Projeyi başlattık. Nasıl olsa sahada yürür mantığıyla hareket etmek yanlıştır. Zaman zaman hatırlatmalarda bulunmak, bu duyguyu, düşünceyi paydaşlarla birlikte görüşmek, eğitimlerle bilgiyi tazelemek, bu işin ciddiyetini de göstermektedir. Eğitim camiasının içinde bulunmamız nedeniyle çok sayıda proje gördük. Birçok proje başladı ama net bir verim elde edilemedi. Fakat bu projenin böyle olmayacağını söyleyebilirim. Çünkü hem bakanlık hem proje yürütücüleri bu konuda daha hassas davranıyorlar. Ben sizlerin de bu önemli konuda daha hassas davranacağına inanıyorum. Tekrardan böyle önemli projede emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
İletişim Becerilerinin Arttırılması seminerinin 4 gün süreceğini ifade eden Kirekin, “Seminerin birinci gününde ilimize yeni atanan öğretmenlere verilecek olan seminer, daha sonra eğitim alanında faaliyet gösteren kurumlara, yatılı bölge ortaokulu idare personeline ve bölgedeki yerel aktörlere verilecektir” ifadelerini kullandı.

Projenin detaylarının görüşülmesi amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan  Milli Eğitim Müdürlüğümüz AR-GE Birimi Uzmanı Nurcan Alpaslan, kız çocukların okullaşmasıyla ilgili yaşanan sorunları aşabileceklerini bildirdi.

Alpaslan, "Bu eğitim seminerleri sivil toplum kuruluşları ve diğer kamu kurum kuruluşlarının olduğu bir eğitim sürecidir" dedi.

 Programda kısa bir konuşma yapan Proje Koordinatörü Meltem Tanrıverdi ise, bu tür önemli projelerin çocukların okula kazandırılmasında büyük önem taşıdığını belirtti.Program öncesi Kumbara Sanat Merkezi öğrencilere tarafından müzik gösterisi yaptı.

Program, KEP2 Proje Uzmanı Aylin Çelik tarafından yeni atanan öğretmenlere ‘İletişim Becerilerinin Arttırılması’ seminerinin verilmesi ile son buldu.  Proje kapsamında 4 gün sürecek toplantıda, bilgilendirme toplantıları, seminer ve konferanslar düzenlenecek.

 

22-03-201622-03-201622-03-201622-03-201622-03-201622-03-201622-03-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.