VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van’da ’Güvenli Okul Güvenli Eğitim’ toplantısı yapıldı

Van’da ’Güvenli Okul Güvenli Eğitim’ toplantısı yapıldı

Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Koç İlk ve Ortaokulda 2017-2018 eğitim öğretim yılı ilk dönem değerlendirmesi ve ‘Okul Güvenliği’ toplantı düzenlendi. Gerçekleştirilen ‘Okul Güvenliği’ toplantısına Vali Murat Zorluoğlu’nun yanı sıra Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, İl ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, muhtarlar, okul idarecileri, okul aile birlik başkanları ve üyeleri, öğrenci taşımacılığı yapan firma temsilcileri, emniyet ve jandarma yetkilileri ile veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Tevke, bu toplanın en önemli amacının bir tek çocuğun saçının teline dahi zarar gelmemesini sağlamak olduğunu belirterek, alınan tedbirlerin burada tartışılması, hayırlı sonuçların ortaya çıkmasına vesile olacağını umut ettiklerini söyledi.

 Toplantıda konuşan Vali Murat Zorluoğlu ise, Van’ın eğitimini çok daha ileri noktalara taşıyacaklarını belirterek, bu konuda 3 temel hedeflerinin olduğunu söyledi. Zorluoğlu, “Bu toplantı hükümetimizin eğitim güvenliğine ve eğitime verdiği önemi göstermektedir. İlimiz eğitim öğretimin birinci döneminde çok huzurlu ve güvenli bir dönem olarak tamamladı. Gerek güvenlik birimlerimizin aldığı tedbirler, gerek okul idarecilerimizin, veliler, muhtarlar ile aldıkları ilave tedbirler neticesinde ilimiz çok huzurlu ve güvenlik eğitim dönemini geride bıraktı. Aynı şekilde ikinci dönemi de ortak çabamızla aynı şekilde sonuçlandıracağız” diye konuştu.

Bu yıl okul önleri ve civarında polis ve jandarma ekiplerinin uygulamalar yaptığını belirten Zorluoğlu, okullarda risk durumuna göre çeşitli önlemler aldıklarına dikkat çekti. Uyuşturucuyla iştigal eden kişileri okul önlerinden uzaklaştırdıklarını söyleyen Zorluoğlu, aykırı hareketlerde bulunanlar hakkında ise yasal işlem başlatıldığını bildirdi.

“Van’ın eğitimini çok daha ileri noktalara taşıyacağız”

Eğitimde 3 temel hedeflerinin olduğunu dile getiren Zorluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitimde geldiğimiz günden bu tarafa değişik vesilelerle dile getirdiğim 3 temel hedefimiz var. 2023 hedeflerimiz bunlar. Bunlardan bir tanesi, hükümetimizin de bütün Türkiye genelinde hedef olarak koyduğu tam gün eğitimdir. Amacımız tam gün eğitime geçilmesi. 2020 yılına kadar tüm il genelinde tam gün eğitime geçmek istiyoruz. Onun için de yeni okullar yapmaya ihtiyacımız var. 2016’ya göre 2017 yılını kıyasladığımızda 6-7 kat daha fazla okul inşa ettik. Şu anda tamamlanan çok sayıda okulumuz var. Yapımı devam eden okullarımız var. 2018 ve 2019 yılı içerisinde çok sayıda okul yapacağız. 2020’ye geldiğimizde il genelinde bütün okullarımızda artık tam gün eğitime geçeceğiz.”

“Okula gitmesi gereken liseli evlatlarımız çeşitli nedenlerle okula gitmiyorlar”

Van’ın okullaşma oranı bakımında Türkiye ortalamasının altında olduğunu ifade eden Zorluoğlu, “Biz bu çocuklarımızı mutlaka okullarımıza getirecek yöntemleri bulup uygulamaya koymalıyız. Yurt lazımsa yurt yapmalıyız. Müstakil kız okulu lazımsa, müstakil kız okulu yapmalıyız. Müstakil kız yurdu lazımsa, müstakil kız yurdu yapmalıyız. Çünkü özellikle kız çocuklarımız ortaöğretimde okula gelmiyorlar. Yeter ki bu kız çocuklarımızı okullarımıza çekebilelim. Bunun için gereken planlamayı, atılması gereken adımları ne ise onları atmak zorundayız. Yoğun bir şekilde bunun üzerinde duruyoruz. 2023’e kadar hedefimiz Van’ın ortaöğretimdeki okullaşma oranı bakımından Türkiye ortalamasına taşıyabilmektir” şeklinde konuştu.

“Van arzu edilen akademik başarıya sahip değil”

Liseye geçiş ve üniversiteye yerleşme sınavlarında Van’ın istenilen akademik başarıya sahip olmadığının altını çizen Zorluoğlu, şunları kaydetti:

“Eğitimde bir üçüncü hedefimiz ise akademik başarımızı artırmak. Gerek ortaokul son sınıfta yapılan sınavlarda, gerekse üniversite sınavlarında Van’ın başarısını artırmak zorundayız. Van şu anda arzu ettiğimiz bir akademik başarıya sahip değildir. Bu başarı düzeyimizi mutlaka arttırmak zorundayız. Her zaman söylüyorum; Van bu sırayı hak etmiyor. Van bir büyük şehir. Eğitim olanakları itibariyle bakıldığında epey imkan var, ama bunu skora yansıtamıyoruz. Bununla alakalı olarak idarecilerimizin, milli eğitim müdürlerimizin, kaymakamlarımızın yapması gereken çok şey var. Bunun üzerinde çalışıyoruz.”

 Toplantı, soru cevap bölümüyle son buldu.

05-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-2018

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.