VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van İli Ortaokul Ve Lise Öğrencilerinin Başarı Durumlarının Araştırılması Projesi

Van İli Ortaokul Ve Lise Öğrencilerinin Başarı Durumlarının Araştırılması Projesi

Van Valiliği, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve YYÜ’ nün ortaklaşa yürüteceği “Van İli Ortaokul Ve Lise Öğrencilerinin Başarı Durumlarının Araştırılması Projesi”nin tanıtım toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin KIREKİN, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri,   Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) temsilcisi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden (YYÜ) Yrd. Doç. Dr. Ahmet YAYLA’nın katılımıyla Van-Şişli Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

      3 ay sürecek projenin tanıtımında konuşan Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin KIREKİN, “Eğer eğitim bilimsel bir olguya, sürece dair bir sistem ise, bu sistemin de bilimsel bir şekilde incelenmesi, irdelenmesi, tahlil ile analiz edilmesi gerekiyor. Türkiye ile ilimiz ortalaması arasında belli bir düzey farkı vardır, biz bunun farkındayız. Bunun sebepleri nedir? Ne olabilir? Bu amaçla üniversitemizle, DAKA ile bu işbirliği içerisine girerek sene başında fikir alışverişinde bulunduk. Dedik ki üniversite bize öncülük etsin. Ortaokullarda TEOG sınavıyla, liselerde YGS ve LYS başarı düzeyini etkileyen unsurlar nelerdir? Bize bir bilimsel kanıt sunabilsinler. Üç ay sürecek bu projenin sonunda biz bileceğiz ki başarısızlığımızın sebepleri bunlardır diyebileceğiz. Elimizde bir rapor olacak ve biz bu rapor ışığında başarıya nasıl ulaşabiliriz çalışmasını yapacağız” dedi

 

      Ar-Ge biriminde görevli Proje Koordinatörü Hakan DURĞUN projenin amacının öğrenci başarısının düşük olması nedenlerine yönelik çok yönlü araştırmalar yapmak olduğunu belirtti. Bu kapsamda 15 bin öğrenci, bin öğretmen ve 200 idareciye Van’ın eğitim durumunu tespit etmek için anketler düzenleneceği, illere ziyaret edileceğini ve çalıştaylar yapılacağını belirtti. 


ar ge 2015ar ge 2015ar ge 2015ar ge 2015

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.