VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van 330 bin öğrenci ile eğitim-öğretime başladı

Van 330 bin öğrenci ile eğitim-öğretime başladı

Van 330 bin öğrenci ile eğitim-öğretime başladı

 

Van´da 2015-2016 eğitim-öğretim yılı yaklaşık 330 bin öğrenci ve 15 bin öğretmenle başlarken, Güzin Dinçkök İlköğretim Okulu´nun da açılışı gerçekleşti. Söz konusu programda konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, "Bugün Van ilimiz 330 bin öğrenci sayısı ile belki de Türkiye´nin sayılı şehirlerinden bir tanesidir. Yine bu yıl yeni atanan 3 bin 200 öğretmenle en yüksek atamayı aldık. Bu da Van tarihinde bir ilk oluyor. Ben Milli Eğitim Bakanlığı´na Van´a göstermiş olduğu ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum" dedi.

Van´da 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ilk ders zili dün çaldı. Etkinliklerle yeni eğitim-öğretim yılı start alırken, ilk tören Valilik bahçesinde gerçekleşti.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin´in, Atatürk Anıtı´na çelenk sunması ile başlayan ilköğretim haftası etkinlikleri, daha sonra Tuşba İlçesi´ne bağlı İstasyon Mahallesi´nde bulunan Akkök Holding tarafından yaptırılan Güzin Dinçkök İlköğretim Okulu´nda devam etti.

 

Güzin Dinçkök İlköğretim Okulu´nun açılışı ve 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlamasına yönelik yapılan etkinliğe, Vali İbrahim Taşyapan, Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, Akkök Holding Mali İşler Müdürü Ayberk Büyükbayram, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Tuşba Kaymakamı Musa Sarı, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl, Tuşba Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, İpekyolu Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Kurum Müdürleri ile öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.

 

 

 

"KÜLTÜREL MİRASLAR NESİLDEN NESİLE EĞİTİMLE TAŞINIR"

 

İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, etkinlikte yaptığı konuşmada uzun bir yaz tatili sonrası yeniden bir araya gelmenin sevincini yaşadıklarını belirterek, "Toplumların gelişmişlik düzeyinin eğitimdeki göstergelerle eş değer olduğunu söylemek mümkündür. Nitekim önemli buluşların ve icatların tarihini, seyrini değiştiren önemli büyük bir kısmının eğitilmiş bilim insanlarının eliyle geliştiği bir gerçektir. Yine kültürel mirasın ve bilimin, nesilden nesle akmasını sağlayan en önemli olgu eğitim olgusudur. Bu maksatla yeryüzündeki tüm toplumlar eğitime büyük önem vermektedir. Bizim ülkemizde özellikle son yıllarda eğitim yatırımlarıyla ön plana çıkmaktadır. Devlet bütçesinin en büyük kalemi eğitim yatırımlarına ayrılmaktadır. Sayın Valim, değerli katılımcılar; bizler de Van ili olarak 2015-2016 eğitim-öğretim yılına eğitim kurumlarını hazır hale getirmek için büyük çabalar sarf ettik. Bu yıl bin 385 eğitim-öğretim kurumunda yaklaşık 330 bin öğrenci ile 15 bin öğretmenle eğitim süreci içerisinde bulunacağız. Bu yıl 2 Bin 500 öğretmenimiz il dışına naklen giderken 3 Bin 200 yeni öğretmen aramıza katılmış bulunmaktadır. Yine liselerden 11 bin öğrenci mezun olurken, ilkokul birinci sınıfa dâhil olan 28 bin civarında öğrencimiz bulunmaktadır. Yine şuan yatırım programına alınan yaklaşık 90 eğitim kurumu ve bin dersliğin yatırım işlemleri devam etmektedir. Bununla birlikte 2011 yılında yaşadığımız deprem nedeniyle birçok hayırsever tarafından eğitim tesisi yapılarak ilimizin hizmetine sunulmuştur. İşte bu gün burada programını düzenlediğimiz bu güzel okul Akkök Holding tarafından yaptırılmıştır. Kendilerine teşekkür ederiz. Bu vesile ile ilköğretim haftasının tüm öğrenci ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını diler, saygılar sunarım" şeklinde konuştu.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin´den sonra söz alan Akkök Holding temsilcisi Ayberk Büyükbayram ise, eğitime büyük önem verdiklerini belirterek, söz konusu açılışı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

 

Büyükbayram´dan sonra söz alan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, 6 yıl Van´da görev yaptığını belirterek, Van´ın ikinci memleketi olduğunu söyledi. Bilgili, Van´ın bölgenin eğitim merkezi olmasını istediklerini belirterek, bütün planların buna göre yapıldığını söyledi. Yeni okullar, yeterli ve kaliteli öğretmen ve velilerin desteğini ihtiyaç olduğunu belirten Bilgili, Van halkının desteği ile bunu başarabileceklerini söyledi.

 

 

 

"EĞİTİM HEPİMİZİN MESELESİDİR"

 

Daha sonra söz alan Van Valisi İbrahim Taşyapan, eğitimin önemine vurgu yaparak, "Yeni eğitim ve öğretim yılı bugün başladı. Ben burada öğrencilere ve öğretmenlere hayırlı geçmesini temenni ediyorum. Eğitim sadece çocukları ilgilendiren bir mesele değil. Eğitim hepimizin meselesidir. Çünkü bir milletin geleceği, gelecekteki başarıları zamanı yakalayabilmesi, imkânı yakalayabilmesinin tamamı eğitime bağlıdır. Öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız, öğrencilerimiz velilerimiz okulu ayakta tutan bireylerdir. Ama biz her zaman dediğimiz gibi binalarımız ne kadar kaliteli olursa olsun, alt yapımız ne kadar iyi olursa olsun eğitim temeli öğretmenlerdir. Öğretmenlerimiz ne kadar donanımlı, ne kadar hızlı, ne kadar iyi yetişmiş ve işlerinin bilincinde olurlarsa eğitimimizde o kadar kaliteli olacaktır. Eğer biz iyi binaların içine iyi öğretmenler koyamıyorsak yeterli öğretmenler koyamıyorsak binalar bir işe yanamıyor. Ama görünme binalarımız bile olsa öğretmenlerimizin azmi, yetişmişliği kalitesi olduğu sürece de bu kadar iyi öğrencilerimiz yetiştirilecektir" dedi.

 

Son yıllarda modern okulların inşa edildiğine vurgu yapan Vali Taşyapan, "Eğitim binalarımızda çok şükür son zamanlarda çok modernleşti. Çok güzelleşti. Hem yapılarıyla, hem içindeki teknik donanımlarıyla çok güzel oldu. İnşallah bu çok daha iyi olacak. Eski okullarımızı da yenileyerek daha güzel binalarda çocuklarımızı eğitmenin gururunu yaşayacağız. Eğitim bir süreçtir. Dolayısıyla eğitimi başladığımız noktadan daha yükseklere çağın gereklerine uygun, kendini ifade edebilen, analitik düşünceye sahip çocukları sürekli olarak yetiştirdiğimiz sürece başarıya ulaşabiliriz. Yoksa dönemsel olarak alınan başarılar eğitimde iyi olduğumuz anlamına gelmeyecektir. Bugün Van ilimiz 330 bin eğitim-öğretimdeki sayısıyla belki de Türkiye´nin sayılı şehirlerinden bir tanesidir. Bazı sorunlarımız var, ama bu sorunlarımızı giderek aşmaktayız. Bu yıl 3 bin 200 öğretmenle en yüksek atamayı aldık. Bu da Van tarihinde bir ilk oluyor. Ben Milli Eğitim Bakanlığı´na Van´a göstermiş olduğu ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Tabi bu bütün öğretmen ihtiyacımızı karşıladığımızı ifade etmiyor. Bu sorun büyük bir şekilde çözüme erdi. İnşallah gelecek yıllarda da öğretmen eksiğimiz olmadan bir eğitim-öğretim yılına başlamayı diliyoruz" şeklinde konuştu.

 

Yapılan konuşmalardan sonra Vali Taşyapan, Akkök Holding temsilcisi Ayberk Büyükbayram´a plaket takdimi yaptı.

 

 

Daha sonra sınıfları dolaşan Vali Taşyapan ve heyet, öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek, öğrencilere kitap dağıtımında bulundu.

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.