VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye geneli yapılacak olan 46. TÜBİTAK Orta öğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde başladı.

Türkiye geneli yapılacak olan 46. TÜBİTAK Orta öğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde başladı.

YYÜ Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde yapılan proje sergi yarışmasının açılışına, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Tuşba Kaymakamı Musa Sarı İl Milli Eğitim Müdür Vekili Orhan Bedir, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adem Çiftçi, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani ve bazı İlçe Milli Eğitim Müdürleri de katıldı. Van bölgesi olarak 46. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’na Ağrı, Muş, Hakkâri, Batman, Siirt, Bitlis ve Şırnak illerinden toplam 99 proje katıldı. Sergi açılışında konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, bu yıl proje sayısının arttığını belirterek, "Seçilecek 18 eser Ankara finallerine gönderilecek. Bu yıl hissedilir düzeyde kapsamlı projeler gördüm. İnanıyorum ki bu yıl Van’da da birincilik gelir. Bundan önceki yarışmalarda, toplam ödül sayısı açısından değerlendirdiğimizde oldukça iyi bir noktadaydık. İnşallah bu yıl hem toplam ödül açısından daha iyi bir noktaya geleceğiz hem de birincilik bekliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz" dedi.

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ise, bütün projeleri birer birer gezdiklerini ifade ederek, “Her bir öğrencimiz sanki bir doktora öğrencisi gibi gerçekten bir laboratuvar ortamlarına girmiş, kendileri hocalarıyla beraber sahada araştırmalar yapmışlar. 8 ilimizden bu 46. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda dereceler bekliyoruz. Çünkü gerçekten burada bütün öğretim üyeleri arkadaşlarımız, bütün öğrencilerimize bütün laboratuvarlarını açmışlar, danışman öğretmenlerimiz inşallah bölgede daha güzel, orijinal fikirlerle yeni geleceğe adım atacak olan bu gençlerin önünü açacaktır. Biz belediye olarak bu kardeşlerimize destek olacağımızı belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç ise, yarışma tarihinin TÜBİTAK’ın tarihi kadar eski olduğunu ve bu yıl Türkiye genelinde 13 bin 775 proje başvurusunun yapıldığını söyledi. Bölgelerinden bin 512 proje başvurusunun yapıldığını anlatan Tunç, Türkiye sıralamasında dördüncü bölge olduklarını vurguladı. Bu rakamların sayısal olarak iyi olduğuna değinen Tunç, "Nitelik olarak desteğe ihtiyacımız var. Burada da hem öğretmenlerimize hem de okul müdürlerimize çok iş düşüyor. Yarışma aslında eylül ayında başladı. Sayın rektörümüzün öncülüğünde bu işi yapıyoruz. Bu sürede bütün milli eğitim müdürlüklerimiz davet edildi. Bölgemizin durumu analiz edilerek bugüne geldik. Son 5 yıl analizinde projelerimizde bölge olarak yüzde 500 oranında bir artış var. Geçen yıl Türkiye genelinde 72 projeye ödül verildi” ifadelerini kullandı.

 

Yarışma sonucunda derece girecek projelerin 2 Nisan 2015 tarihinde açıklanacağı bildirildi.


TÜBİTAK 2015TÜBİTAK 2015TÜBİTAK 2015TÜBİTAK 2015TÜBİTAK 2015TÜBİTAK 2015TÜBİTAK 2015TÜBİTAK 2015TÜBİTAK 2015

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.