VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Turizm Haftası renkli görüntülere sahne oldu

Turizm Haftası renkli görüntülere sahne oldu

Van’ın Edremit ilçesindeki Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Turizm Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu.
Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen etkinliklerin ilki olan "Kalifiye Eleman Yetiştiren Okulların Sektördeki Yeri ve Önemi" adlı panel, Türk Telekom Fen Lisesi’nin konferans salonunda yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ’un da katıldığı panel, Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Neşe Evliyaoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Panelde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, bu tür etkinliklerin yapılacağı en güzel yerin okullar olduğunu söyledi.

Turizm kültürünü öğrencilere aşılamanın önemine değinen Kırekin, "Bu tür etkinlikler öğrenciler üzerinde kalıcılık oluşturuyor. Dolayısıyla bu tür etkinliklerin okullarda yapılması önem arz ediyor. Farkındalık yapmak için bu tür etkinlikleri okullarda yapıyoruz. Bizdeki turizm sevgisi, bizleri ziyarete gelen insanlara olan misafirperverliğimizi, kendimizi tanıtırken güzelliklerimizi, insanımızın içindeki sevgiyi, hürmeti, biz küçük yaşta çocuklarımıza aşıladığımız zaman bu bilinç toplumun tüm katmanlarına yayılır. Onun için bu okullarda turizmle ilgili uzmanlarından alacakları seminerler daha farklı ve anlamlı olur ve bizde de kalıcı etkiler bırakır." diye konuştu.

 

Ardından bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, amaçlarının turist memnuniyetini sağlamak olduğunu söyledi. Aktuğ, “Sektörde çalışan insanların turizm faaliyeti üzerinde çok büyük olumlu yansıması oluyor. Sektör beş yıldızlı da olsa mevcut kadro kalifiyeli değilse, turistin memnuniyeti söz konusu değilse, otellerin çok yıldızlı olmaları da bir işe yaramıyor. Önemli olan, sektör içerisindeki personelin eğitimli olması gerekir ki hizmet alan müşteri memnun olsun, Van’dan memnun ayrılsın. Şu an turizm meslek liselerimiz ve yüksekokullarımız var, bu anlamda öğrencilerimizin hizmet vermesi gerekiyor. Sıradan insan alıp ucuz bir ücret karşılığında çalıştırırsanız müşteri de memnun olmaz ve gittiği her yerde bunu dile getirecektir. Bu da ister istemez ilin turizmine darbe vuracaktır. İnsan memnuniyeti çok önemlidir. Bu sektörde de kalifiyeli eleman çalıştırmak çok önemli. Kesinlikle eğitilmemiş, sektörle ilgisi olmayan insanları getirirseniz, ‘ucuz etin yahnisi olmaz’ misali bir yol alamayız. YYÜ’den öğretim görevlileri ve TÜRSAB Başkanım da, hepimiz aynı dili konuştuk. Mutlak suretle kalifiyeli insanların çalıştırılması gerekir. Turizme hizmet eden öğrencileri alıp çalıştırırsanız, gelen insanlar memnun ayrılırlar. Memnuniyetlerini gittikleri her yerde dile getirirler, bu da ilin turizmine olumlu yansır” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından Yrd. Doç. HASAN Buğrul moderatörlüğünde panelistler Öğretim Görevlisi Mehmet Kimya, TÜRSAB Doğu Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, Öğretim Görevlisi Cezmi Müküs ve Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek Hizmetleri Şefi Ersin Altun birer sunum yaptılar.
Panelin ardından Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan plaket, İl Milli Eğitim Müdürü Kırekin tarafından İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ’a verildi.
Panelin ardından Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen şenliğe geçildi. Buradaki etkinlikler ise folklor gösterisiyle başladı. Ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Aktuğ ve beraberindekiler, açılan fotoğraf sergisi ve yiyecek içecek stantlarını ziyaret etmesiyle program sona erdi.
Etkinliğe Kültür Turizm Şube Müdürü Abdurahman Şahin, Edremit Milli Eğitim Müdürü İhsan Keskin, Edremit Milli Eğitim Şube müdürleri Nurullah Kahraman ve Haydar Orhan, Edremit Halk Kütüphanesi Müdürü İbrahim İlhan, okul müdürleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.


19-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.