VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tüm Meslek Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri için; Mesleki Eğitim İyi Uygulamalar Kitapçığı!

Tüm Meslek Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri için; Mesleki Eğitim İyi Uygulamalar Kitapçığı!

AB Bakanlığı, Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklenen, Van İl Milli Eğitim müdürlüğü tarafından hazırlanan, İtalya, Romanya ve Slovenya'daki yabancı ortakların katkılarıyla zenginleşen  bir Stratejik Hareketlilikler projesi olan Peace with ICT (Teknoloji ile Barış) hem Türkiye'deki hem de Avrupa genelindeki Tüm Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencilerine yepyeni, taptaze bir iyi uygulamalar kitabı sunuyor! 

 Bu çalışmamızdaki amaç başta teknik ve meslek liseler olmak üzere farklı branşlarda öğretmenlerin bilişim teknolojilerini derslerini anlatırken etkin olarak kullanabilmelerine yardımcı olacak bir materyal üretmektir. Bu çalışma Türkiye' den Van il Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen Peace With Ict projesi kapsamında projenin bir entelektüel çıktısı olarak üretilmiştir. Bu çalışmaya projenin diğer ortakları olan Türkiye'den Mehmet Erdemoğlu MTAL , Yıldırım Beyazıt MTAL, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Romanya'dan Mircea Scarlat, Slovenya'dan Grm Novo Mesto ve İtalya'dan IFOA kurumları aktif olarak iştirak etmişlerdir. Bu kitabın hazırlanmasında yer alan tüm kurumlar kendi ülkelerinin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yapmanın yanı sıra tüm Avrupa'da öğretmen kalitesinin arttırılması amacına paralel çalışmalar da yürütmektedirler. Bu proje kurumlarımızın bu amacına bir adım daha yaklaşabilmeleri için önemli bir sıçrama tahtası görevi de görmektedir. Çünkü günümüzde bilgi en fazla dijital ortamlarda bulunmakta ve dijital cihazlar kullanılarak bahsi geçen bilgi bireylere aktarılmaktadır. Sadece Türkiye'de değil tüm Avrupa'da öğretmenlerde teknoloji kullanmaya yönelik bir çekingenlik söz konusudur. Peace With ICT projesi ile bizler, 4 ülkeden eğitim kurumları bu çekingenliği gidermek ve öğretmenlerimizi dijital çağa hazır hale getirmek için çaba sarf etmekteyiz. 

 Günümüzde başarılı ve etkin öğretimin olduğu sınıflarda teknoloji tabanlı eğitim teknikleri hem öğrencilerin derslere ilgisini arttırır hem de öğrencilerin teknoloji kullanım becerilerini artırır. Günümüz öğrencileri dijital bir çağda doğmuş nesillerden oldukları için teknolojiyi kolaylıkla hem öğrenebilir hem de derslerinde kullanabilirlerken bu öğrenicilerin bazı öğretmenleri bu teknolojiyi etkin olarak kullanmaya çalışırken bazı zorluklarla karşılaşırlar. Eğitim teknolojileri öğrencilere belli bir dersi öğretmek ve sevdirmek için birçok farklı seçenekler sunarlar fakat öğretmenler olarak bizler bu yollardan en etkin olanı seçmek durumundayız. Sınıflarımızın durumuna göre öğrencilerimizin bazıları bu yolları işleviz ya da faydasız görebilir buna rağmen öğretmenler olarak diğer onlarca yoldan istediğimizi seçerek öğrencilerimiz için en iyi sınıf içi teknolojiyi buluncaya kadar denemeye devam etmeliyiz. Öğretmenlerin teknolojiden maksimum düzeyde yararlanabilmesi için birçok yol vardır. Bu yollardan hepsi tüm öğretmenlerin branşına uygun olmayabilir fakat mutlaka birkaç tanesi fikir verebilir.  

 

 Kitabı e-book olarak indirmek için: http://www.peacewithict.com/tr/Book.aspx adlı linkten ulaşabilirsiniz.

22-07-201922-07-201922-07-2019

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.