VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihi Atatürk Lisesi, Eski Yerinde Yeniden Yapılıyor.

Tarihi Atatürk Lisesi, Eski Yerinde Yeniden Yapılıyor.

1948 yılında eğitime başlayan ve Van’ın en köklü Lisesi olan Atatürk Lisesi, 2011 depreminde ağır hasar görerek yıkıldı. Gerek Atatürk Lisesi mezunları gerekse vatandaşlar tarafından aynı yerinde ve aynı isimle yapılması için birçok dilekçe ve müracaatlar yapılmıştı. Atatürk Anadolu Lisesi aynı yerde, aynı isimle yeniden yapılıyor. Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı M.Salih Haskanlı ve yüklenici firma temsilcileri, Atatürk Anadolu Lisesi temel kazı işlemini yerinde inceledi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, “Atataürk Lisesinin kendi yerinde yapılmasının çok mutluluk verici olduğunu belirterek, “Van´ın en eski ve 1948 tarihli olan lisemiz, şimdiye kadar binlerce mezun verdi. Van’ın en güzide lisesi olan Atatürk Lisesi, malumunuz üzere 2011 depreminde ağır hasar aldığından yıktırıldı. O tarihten bu tarihe Atatürk Lisesinin kendi yerinde yapılması için büyük emekler verildi. Nihayet 2014 yılında yatırım programına alınmıştı. Atatürk Anadolu Lisesi adı altında Tuşba ilçemizde bir lise yapılmıştır ve bu lise halen eğitime devam etmektedir. Hem Atatürk Lisesi Mezunları Derneğinin gayretleri, hem bu okuldan mezun olan insanların büyük çabası, hem de Atatürk Lisesi’nin şehrimize katmış olduğu bu tarihi hava ve güzide güzelliği bizim için çok önemliydi. Biz dedik ki mutlaka Atatük Lisesi kendi yerinde yapılmalı, mevcut olan Tuşba ilçe sınırlarındaki Atatük Anadolu Lisesi’nin de ilerde il planlama komisyonuyla birlikte farklı bir okul olarak değerlendirmeyi düşünüyoruz. Geçen sene en erken ihalesi yapıldığı halde iki firma arasında yaşanan hukuki süreç neticesinde bugün nihayete erdi. Ve bugün burada temel kazılarının başlaması bizlere nasip oldu. Bu okul planlanırken 2014-2017 tarihleri arasında 3 yıla sarkacak bir planlamaydı. İlerleyen safhalar eğer hızlı yürürse bu sene bu okulun bitmesi için çaba göstereceğiz" dedi.

 

Okulun Yapımının sebebinin ise depremin birinci senesinde burayla ilgili olarak bir takım değişik düşünceler olduğunu ifade eden Kırekin, "Buranın önce ticari saha olması yönünde eğilim vardı. 2013 yılında Bakanlık tarafından buraya ödenek gelmedi. Çünkü Bakanlık Atatürk Anadolu Lisesi adı altında Seyrantepe Mahallesinde bir planlama yaptı. Aslında o dönemde burada o temel atılmış olsaydı, o okul şimdi burada yapılmış olacaktı. Dönemin yönetimi, il müdürlüğü orayı uygun gördü. Kanaatimce o dönemde buranın üzerinde yoğunlaşılsaydı, Atatürk Lisesi şuan 2 yıldır burada eğitim görmüş olacaktı” şeklinde konuştu.
Mevcut Atatürk Anadolu Lisesi okul müdürü Murat Aliş, Atatürk Lisesi’nin Van’ın kültürel kodlarını taşıdığını belirterek 7 den 70’e her insanın Atatürk Lisesi’nin yıkıldığı zaman ağladığını gördüklerini, yıkılan binasının üstünde fotoğraf çektirerek ağladığını gördüklerini ifade etti.

atatürk lisesi temel atılışı mart 2015atatürk lisesi temel atılışı mart 2015atatürk lisesi temel atılışı mart 2015atatürk lisesi temel atılışı mart 2015atatürk lisesi temel atılışı mart 2015

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.