VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şifa Veren Ellerden, Kalem Tutan Ellere

Şifa Veren Ellerden, Kalem Tutan Ellere

Van´ın İpekyolu ilçesinde Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) üyeleri tarafından İMKB Fen Lisesine robotik laboratuvarı kuruldu.

Türkiye´nin çeşitli hastanelerinde görev yapan 15 bin doktorun sosyal medya üzerinde birbirleriyle iletişime geçerek kurduğu Kadın Hekimlerden Eğitime Destek Vakfı (KAHEV); Şanlıurfa´da bir hasta yakını tarafından başına taşla vurularak yaralanan Dr. Bahattin Yalçın´ın kendisi için toplanan tatil parasıyla açılmasını isteği ´robotik kodlama atölyesi´ni Van´da bir lisede faaliyete geçirdi.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servisi´nde çalışırken, 3 ay önce bir hasta yakını tarafından başına taşla vurularak yaralanan Dr. Bahattin Yalçın´ın acısını dindirmek adına tatil yapması için 15 bin doktorun sosyal medya üzerinde birbirleriyle iletişime geçerek kurduğu KAHEV, bir miktar para topladı. Şiddet mağduru Dr. Yalçın, kendisi için toplanan paralarla tatile gitmeyeceğini, bunun yerine Van´da bir okulda ´robotik kodlama atölyesi´ açılmasını istedi. KAHEV üyesi Dr. Mehpare Altay da İpekyolu ilçesinde bulunan İMKB Fen Lisesi´nde atölye çalışmalarına başladı. Kısa sürede tamamlanan ve şiddet mağduru Dr. Bahattin Yalçın´ın adı verilen robotik kodlama atölyesinin açılışı yapıldı. Açılışa, Van Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, atölyeyi açan KAHEV´e üye İpekyolu 3 No´lu Aile Sağlık Hekimliği´nde görevli Dr. Mehpare Altay, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.

Açılış öncesi eğitime yönelik yapılan adımın önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Tevke, şiddeti önlemenin en iyi yolunun eğitimden geçtiğini söyledi.

Doktorların yaptığı bu çalışmanın ve davranışın örnek teşkil ettiğini belirten Tevke, emeklerinden dolayı teşekkürlerini dile getirdi.

İMKB Fen Lisesine robotik laboratuvarı kuran vakıf üyelerinden Dr. Mehpare Altay, yaptığı açıklamada, okullara kütüphane ve özel eğitim destekleri sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

450 öğrenciye düzenli olarak burs verdiklerini ifade eden Altay, "Öğrenci desteklerinin yanında devlet okullarımıza tadilat, kütüphane ve kitap desteği, robotik laboratuvarı, müzik ve sanat atölyeleri düzenlemesi gibi çalışmalarımız oluyor. Ülkenin eğitimini desteklemek, ihtiyaç sahibi öğrencilerimize maddi destek sağlamak ve okullarımıza bağışlarda bulunmak vakfımızın tek temel amacıdır." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Tevke, atölyeyi açan KAHEV üyesi Dr. Mehpare Altay´a katkılarından dolayı plaket takdim etti.

 

03-11-201803-11-201803-11-201803-11-2018

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.