VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Sessiz Çığlıkları Duyalım” projesinin tanıtımı yapıldı

“Sessiz Çığlıkları Duyalım” projesinin tanıtımı yapıldı

Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı tarafından Doğrudan Yardım Programı (DAP) çerçevesinde finanse edilen ve Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü bölümünce yürütülen “Sessiz Çığlıkları Duyalım” Projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Van Şişli Öğretmenevi konferans salonunda yapılan tanıtım toplantısı İl Milli Eğitim Şube Müdürü Burhanettin Elçi, okul müdürleri ve rehber öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

 “Sessiz Çığlıkları Duyalım” projesinin önemine değinen İl Milli Eğitim Şube Müdürü Burhanettin Elçi, “Bu proje ailelerin ve çocukların cinsel istismarı tanımlamalarını sağlamak ve bu hususta bilinç ve farkındalıklarını arttırmak için yürütülmektedir. Proje kapsamında 13 ayrı okulda ebeveyn ve öğretmenlere yönelik  eğitim amaçlı toplantılar ve konferanslar düzenlenecektir” dedi.

 Projenin başlıca amaçları hakkında yapılan bilgilendirmede, aile ve çocuklarda risk faktörlerini belirleme, Fiziksel, Fiziksel/Duygusal/Cinsel istismar konusunda ebeveynlerin ve öğretmenlerin bilgi sahibi olmasını sağlamak ve böylelikle olası vakaların önüne geçilmesi, istismara giden yollar hakkında önleyici bilgilendirmelerin yapılması, yapılan yaygınlaştırma faaliyetleri sayesinde toplumsal farkındalık ve bilinç düzeyini arttırmak, ebeveynlerin çocuklarını nasıl gözlemleyeceklerini ve onlarla nasıl iletişime geçebilecekleri konularında bilgiler verildi.

Programın tanıtım toplantısında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fuat Tanhan ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sema Sancak, çocuk istismarı, ailelerin tutumu, karşılaşılan problemler ve buna yönelik istatistiki veriler paylaşarak bilgilendirmelerde bulundu. Toplantıda ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü Av. Çiğdem Alparslan ise, toplantıda çocuk istismarı ve hukuki boyutu hakkında bilgiler verdi.

19-03-201919-03-201919-03-2019

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.