VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şefkat Anaokulu Öğrencileri Tarafından, 2 Nisan Van´ın Kurtuluşu Kutlama Programı Yapıldı.

Şefkat Anaokulu Öğrencileri Tarafından, 2 Nisan Van´ın Kurtuluşu Kutlama Programı Yapıldı.

 

Van İpekyolu Şefkat Anaokulu öğrencileri tarafından, belirli gün ve haftalar kapsamında “2 Nisan Van´ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97.yıl dönümü” nedeniyle Van’ın kültürel ve yerel özelliklerinin çocuklara kavratılması amacıyla; Gezi- gözlem, oyun, deney, müzik, drama ve aile katılımına yönelik birleştirilmiş etkinlikler uygulandı.

Yapılan etkinliklere İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran ALTAN GÖL,  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Bölümü öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Asiye PARLAK RAKAP, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Harun AYDIN, Orman ve Su İşleri 14. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Sulak Alan Şube Müdürü Fatma Nisa ERİMEZ, Okul Müdürü Mecit İLKAN, Okul Müdür Yardımcısı Evrim ÇABUKER, Okul öğretmenleri, veliler ve öğrencilerin katıldı.

 Etkinliğe Van´ın tarihiyle ilgili hazırlanan slayt gösterisiyle başlanıldı. Şefkat Anaokulu Deniz Yıldızı Sabah Grubu öğretmeni M. Şirin DALHAN´ın öğrencilerle hazırladığı halk Oyunları ekibinin oynadıkları Van Yöresine ait oyunlar oynandı. Etkinliğe katılan davetliler çocukların oyunlarına eşlik ettiler. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Harun AYDIN Van Gölü ve Erçek Gölü hakkında bilgi verdi ve çevredeki sulak alanları tanıttı. Yağmurun oluşumu, Van ve Erçek Gölünün oluşumu ile ilgili çocuklar ile birlikte deney yaptılar. Daha sonra öğretmenlerin öğrencilerle hazırladıkları Van Yöresine ait maniler, türküler, şiirler çocuklar tarafından söylenildi. Küçük çocukların Van yöresine ait manileri Van şivesiyle söylemeleri davetlilerden büyük alkış aldı. Velilerin ve öğretmenlerin birlikte hazırladıkları Van yöresel yemekleri çocuklara tanıtıldıktan sonra çocuklara ve katılımcılara ikram edildi.  Öğretmen ve öğrencilerle beraber Van kalesinde kahvaltı yapıldıktan sonra Van Evi gezildi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran ALTAN GÖL Okul Öncesi Eğitimin Anne karnından başladığını, sağlam ve güçlü bir toplum için anne babaların çocuk eğitimi konusunda çok eğitimli olmaları gerektiğini, eğitim işinin sadece öğretmenin omuzlarında olmadığını, öncelikli olarak; Anne baba olmak üzere öğretmen, idareci, ve toplumun yapısını oluşturan tüm kurum ve kuruluşların ortak sorumlulukları içinde yer aldığını, bu bağlamda başta Yüzüncü Yıl Üniversitesi olmak üzere Halk Sağlığı, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü, İl Müftülüğü, STK’lar ile çok aktif ve verimli çalışmalar yürütüldüğünü, bu günkü etkinliklerinde yapılan çalışmalara spesifik bir örnek olduğunu, Van’ın tüm ilçe ve okullarında, “birebir katılamadığım fakat iletişim halinde olduğum çok güzel çalışmalar” ın yapıldığını, bu çalışmaları yapan tüm idareci ve öğretmen arkadaşlarıma, eğitime destek olan tüm kurum ve kuruluş yetkililerine, velilerimiz ve çocuklarımıza teşekkürlerini dile getirdi. Bugün Şefkat Anaokulu öğrencilerinin Van´ın düşman işgalinin kurtuluşunun 97.yıl dönümüne has çok güzel bir etkinlik hazırladıklarını bunun için de öğrencilere, öğretmenlere ve okul yönetimine teşekkürlerini dile getirdi.

 

Okul müdürü Mecit İLKAN ise “okul öncesi eğitimin programında belirli gün ve haftalar kutlanılıyor. Van´ın kurtuluşunu genelde düz bir bilgiyle çocuklarımıza vermeye çalışıyoruz. Bu yılda farklılık olsun diye çocuklarımızın seviyesine uygun, yapabilecekleri, uygulayabilecekleri, Van ile ilgili sürekli hatırlayabilecekleri etkinlikler yapıyoruz” dedi. Bunun için başta öğretmen ve öğrenciler olmak üzere, tüm katılımcılara teşekkürlerini dile getirdi.

2 nisan Vanın kurtuluşu2 nisan Vanın kurtuluşu2 nisan Vanın kurtuluşu2 nisan Vanın kurtuluşu2 nisan Vanın kurtuluşu2 nisan Vanın kurtuluşu2 nisan Vanın kurtuluşu2 nisan Vanın kurtuluşu

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.