VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Seçmeli Derslere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Anadolu İmam Hatip Lisesinde Düzenlendi

Seçmeli Derslere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Anadolu İmam Hatip Lisesinde Düzenlendi

 

2016-2017 eğitim-öğretim yılı için okutulacak seçmeli derslerin seçimine yönelik geniş katılımlı bilgilendirme programı düzenlendi.

Merkez İmam Hatip Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yakup Aladağ, Milli Eğitim Din Öğretimi Hizmetleri Şube Müdürü Fesih Vural, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, ortaokul ve ortaöğretim okul müdürleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İmam Hatip Meslek Dersleri Öğretmenleri ve Sivil Toplum Örgütü temsilcileri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti  ile başlayan programda Milli Eğitim Din Öğretimi Hizmetleri Şube Müdürü Fesih Vural, 2016-22017 eğitim-öğretim yılı için okutulacak seçmeli derslerin (Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler ve Peygamber Efendimizin Hayatı) dersleri ile ilgili genel bilgiler aktardı.

“Milli Eğitimin Başarısı bizim başarımızdır”

Programda İl Müftüsü Nimetullah Arvas, seçmeli derslerin önemi, ehemmiyeti ve manevi yönü hakkında konuştu.

“Milli eğitimin başarısı bizim başarımızdır” diyen İl Müftüsü Nimetullah Arvas, “Bizim başarımız da Milli Eğitimin başarısıdır. Eğitim anlamında her zaman Milli Eğitimimin yanında yer alıyoruz. Zaman zaman okullarda öğrencilerle buluşuyoruz. Bu konuda eğitim camiasının bize gösterdiği ilgi alaka bizi gayet memnun ediyor. Her alanda olduğu gibi din eğitimine su kadar, ekmek kadar, oksijen kadar ihtiyaç vardır. Bu konuda Milli eğitim camiasını tebrik ediyorum. Gayet güzel işler başarmışlar. Eğitimde iki sınıf düzelirse memleket düzelir. Hocalar, eğitimciler, memleketin kalbidir. Bu kalp düzelirse memleket düzelir, bozulursa memleket bozulur” dedi.

“Eğitimde seferberlik ilan ettik”

Van’da yaşanan deprem sürecinin eğitimde büyük aksaklıklara yol açtığını belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin ise, deprem süreci, eğitimdeki aksaklıklar, toparlanma ve  kaliteli eğitim konularına değindi.

 

Göreve gelir gelmez özellikle imam hatip okullarına yönelik topyekün bir seferberlik ilan ettiklerini belirten Kırekin, “Depremden sonra dört artı dört uygulaması hayata geçerken biz maalesef talihsiz depremin yaralarını sarmaya başladık. Binalarımızı nasıl planlayacağımızı hesap ediyorduk. Van’ın eğimini bu anlamda büyük yara aldı. Bu süreçte imam hatip okulları da bir deprem talihsizliği yaşadı. Göreve gelir gelmez bu alanda büyük çalışmalar yaptık. Din eğitimi gerçek anlamda din eğitimlerinin verildi okullarda, kurumlarda verilir. On üç on dört imam hatip okul yaptırdık. Bu sene özellikle topyekün seferberlik başlatarak imam hatip okul sayısını ve öğrenci sayısını artırmayı hedefledik. İmam hatiplerdeki eğitim kalitesini yükseltmezsek kimse çocuklarını imam hatiplere göndermez. Dini değerlerin ön plana çıkarıldığı eğitim müfredatı ışığında bunu iyi değerlendirmeliyiz. Van’ın da seçmeli dersler konusunda iyi noktaya gelmesini sağlamalıyız. Bu konuda velilere rehberlik etmemiz lazım. Seçmeli derslerin seçiminde bu konuya daha fazla eğilmemiz lazım. Seçmeli derslere yönelik camilerde Cuma hutbelerinde yer verilecek olması gayet güzel. Dini değerlerin ön plana çıkması ile inşallah toplumda bu sayede sağlıklı bir şekilde tek vücut olarak kardeşçe yaşama duyguları daha fazla artar. Bu vesileyle toplantıya katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.  


21-01-201621-01-201621-01-201621-01-201621-01-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.