VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şair ve yazar Müştehir Karakaya ile Muradiye İlçemize Bağlı Alpaslan Anadolu Lisesindeyiz.

“Yazarlar Öğrencilerimizle Buluşuyor” projesi kapsamında son ziyaretimizi Alpaslan Anadolu Lisesine yaptık. Programa şair-yazar Müştehir Karakaya, İl Milli Eğitim Ar-ge Biriminden Ubeydullah Yaylacı, Rıdvan Kaçar ile birlikte, Okul idaresi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 1962 Muş Malazgirt doğumlu olan yazarımız Van Büyükşehir Belediyesi´nde Basın ve Yayın bölümünde çalışmak­tadır. 41 yıldır eser yazdığını belirten yazarımız, 13 yaşından beridir yazdığını anlattı. Yazmanın insan ruhuna etkilerini anlattı. Sanatçının toplumun içinden çıktığını ve etrafında olanlara duyarsız olamayacağını belirtti. Sanatın; plastik ve fonetik sanatlar diye ayrıldığını belirten yazarımız fonetik sanatında Müzik ve Edebiyat olarak ikiye ayrıldığını belirtti. Sanatla uğraşan kişilerin önce kendini tanıması gerektiğini belirten şair; Yazmanın doğuştan gelen yetenek, aşkı anlama ve bilgi- kültür birikiminden oluştuğunu belirtti. Daha sonra yazarımız öğrencilere şiirlerinden bir kaçını okudu. Şairimiz; akıl yatırımını paraya, maddeye yatıran kişilerin; maddenin tükenişiyle her şeylerini kaybedeceğini, fakat akla ve aşka yatırım yapan kişilerin ölümsüz bir kaynağa sahip olacağını belirtti. Şiirin tanımı üzerine konuşan yazarımız aşkın ve şiirin tanımının olmadığını, şiirin yazılmadığını, yaşandığını belirtti.   Daha sonra öğrenciler yazarımıza sorularını yönelttiler. Soru –cevap kısmından sonra şair Müştehir Karakaya, öğrencilere yine şiirle veda ederek programını sonlandırdı.
Şair ve yazar Müştehir Karakaya ile Muradiye İlçemize Bağlı Alpaslan Anadolu Lisesindeyiz.

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.