VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Genç hatipler" minberde yarıştı

"Genç hatipler" minberde yarıştı

Van´da imam-hatip liseleri arasında "Genç Hatipler Minberde" yarışmasının finalleri yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Van´da düzenlenen ve 18 imam-hatip lisesi öğrencisinin katıldığı "Genç Hatipler Minberde" yarışmasının finalleri gerçekleştirildi.

Jüri üyeleri huzurunda yapılan yarışmanın sonunda birinci olan Hüseyin Çelik İmam Hatip Anadolu Lisesi (AİHL) öğrencisi Menaf Taşyapan, yapılacak bölge finallerinde Van´ı temsil etme hakkı kazandı.

Yeni Nurşin Camii´inde düzenlenen programa, Din Öğretiminden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Celal Gezici, Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Metin Ermiş, Tuşba Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, , Van İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (VİMDER) Başkanı M. Emin Akan, okul müdürleri ve öğrenci ile velileri katıldı.

Öğrenciler, sırayla minbere çıkarak ellerindeki hutbeyi en etkili bir şekilde okumak için kıyasıya yarıştı. Yarışma sonunda jüri, Hüseyin Çelik AİHL öğrencisi Menaf Taşyapan´ın birinci, Erciş Tevfik İleri AİHL öğrencisi Ozan Karakoyun´un ikinci ve Van AİHL öğrencisi Hakkı İlhan´ın ise üçüncü olduğunu belirledi.

Genç Hatipler Minberde yarışmasına katılmanın bile bir başarı olduğunu söyleyen jüri üyelerinden Van İl Müftü Yardımcısı Dr. Abdulvahap Şakrak, "Her bir kardeşimiz çok güzel hutbe okudular. Bizim nazarımızda, gönlümüzde bütün öğrencilerimiz birincidirler. Hem Arapçasını hem de Türkçesini dinledik, çok güzel okudular." dedi.

Yarışma sonrasında  bilgi veren Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Metin Ermiş, bu yıl düzenlenen mesleki yarışmaların il finalleri Genç Hatipler Minberde yarışması ile birlikte son bulduğunu belirterek, "İl Milli Eğitim Müdürlüğünce her sene yapılan mesleki yarışmalarımız Mart ayı itibariyle başlamış oldu. Erkekler ve kızlar arası Kur´an-ı Kerim´i güzel okuma yarışmalarını bitirmiş olduk. Bugün de Genç Hatipler Minberde yarışmasını düzenledik. Bu şekilde genel müdürlüğümüzce bu yılki mesleki yarışmalarımız bitmiş oldu." diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde liseler ve ortaokullar arası Arapça etkinliklerin de başlayacağını söyleyen Ermiş, "Etkinliklerimiz devam edecektir. Hem Kur´an-ı Kerim´i güzel okuma hem de hutbe yarışmaları bu seneden itibaren artık imam-hatip ortaokullarında da yapılacaktır. Önümüzdeki hafta içerisinde Arapça etkinlik yarışmalarımız var. Hem imam-hatip liseleri arasında hem de imam-hatip ortaokulları arasında Arapça etkinliklerimizi de yapacağız. Şiir, metin canlandırma ve Arapça şarkı okuma yarışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek. İkinci dönem imam-hatiplerimiz için çok yoğun bir şekilde bu yarışmalarla geçmektedir. Elhamdülillah bu şekilde güzel etkinliklerle bir araya geliyoruz." şeklinde konuştu.

"Bu yarışmalara kaybedeni olmayan etkinlikler olarak bakıyoruz"

Öğrencilerin geleceği açısından bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu ve kaybedeninin de olmadığı bir yarışma olarak değerlendiren Ermiş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bu yarışmaların hem öğrencilerimiz, hem toplumsal hem de çocuklarımızın geleceği açısından katkılarının olduğunu düşünüyoruz. İlçeden ilk defa Van´a gelen öğrencilerimiz var. Birbirinden çok uzak olan çocuklarımız bir araya geliyor. Bu etkinliklerin sayılmayacak kadar çok faydaları vardır. İnşallah etkinliklerimize bu şekilde devam edeceğiz."

Yarışmanın sonunda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

 

24-03-201724-03-201724-03-201724-03-2017

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.