VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Peace Wıth ICT Projesi Türkiye tanıtım toplantısı yapıldı

Peace Wıth ICT Projesi Türkiye tanıtım toplantısı yapıldı

 Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca hibelendirilen ‘Peace With ICT’ adlı projenin Türkiye açılış toplantısı Double Tree By Hilton Oteli’nde gerçekleştirildi.

Fatih Projesi kapsamında öğretmenlerin ve öğrencilerin sınıf içi eğitim teknolojilerini etkin kullanmaları ve bunun sonucunda da daha verimli çalışmalar yapmalarını amaçlayan ‘PEACE WİTH ICT adlı Erasmus+ KA202  Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar Projesinin açılışı yapıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, projenin Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Mehmet Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Van Yıldırım Beyazıt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi , Romanya Casa Corpului Didactic Teleorman, Slovenya Grm Novo Mesto Center Biotehnike in Turizma ve İtalya Istituto Formazione Operatori Aziendali  olmak üzere 4 ülkeden  7 ortak kurum ile beraber yürütüleceği belirtildi.

Bu projenin ülkemizde eğitime çağ atlatan Fatih projesinin devamı niteliğinde olduğunu belirten Tevke, “Bilgi ve teknoloji çağında yaşıyoruz. Bu ikilinin devasa etkilerini çocuklarımız üzerinde de günbegün görmekteyiz. Öğrencilerimiz bu teknolojileri daha etkin kullanmak istiyorlar fakat, öğretmenlerimiz eski alışkanlıklarından ötürü dijital teknolojilerden çekiniyorlar. Bu sadece Türkiye’de değil birçok Avrupa ülkesinde de aynı durumdadır. Bu sorunun üstesinden gelmek adına bu projede bizimle birlikte olan İtalya, Slovenya ve Romanya ortaklarımıza teşekkür ederim. 2019 Ağustos ayına kadar devam edecek olan projemiz ile bu sorunların önüne geçmeyi planlıyoruz. 7 ortak tarafından yürütülecek olan projenin bütçesi ise 161 Bin 900 Euro dur.  Yenilik geliştirmeye yönelik olan bu stratejik ortaklık sadece yerel veya ulusal değil, uluslararası çapta yenilikçi çıktılar üreten, mevcut ürünlerin daha faydalı kullanımına yönelik faaliyetler içeren bir projedir. Projemizin başta yerelimizdeki mesleki ve teknik Anadolu liseleri olmak üzere, projenin ulaşacağı bu uzak diyarlarda da başarı göstermesi, bizler için ciddi bir başarı örneği teşkil etmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojileri ile barış adı taşıyan projemiz ile birlikte, ICT kullanımının yaygınlaştırılması, öğretmen ve öğrencilere daha çekici gelmesi ve uluslararası boyutta mesleki eğitim içerisindeki öğretmen ve öğrencilerin birbirleriyle yapmış oldukları çalışmalarını paylaşabilecekleri bir platform yapılması fikri çıktılarımızdan yalnızca bir tanesi. Böyle bir platform henüz mevcut değildir. Bu bakımdan projemiz önemli bir eksikliği kapatabilecek boyuttadır. Dolayısıyla projemizin çıktıları ile ICT kullanımının, Avrupa çapında daha etkin ve hızlı yayılması, uzun vadede yerelimizde ve ülkemizde eğitim kalitesinin artması, ICT kullanımıyla ilgili materyal eksikliği bir ölçüde giderilmesi ve eğitim camiasının bu konudaki önyargılarının kırılması en büyük temennimizdir. Şüphesiz ki, projemiz ile hem ülkemizde hem de Avrupa ülkelerinde bulunan meslek okulları bünyesindeki eğitim öğretimi güçlendirecek, öğretmen ve öğrencilerin derslerinde teknoloji kullanımını güçlendirecektir. Projeye katkı sunan herkese teşekkür ediyor, yaptığımız bu iş birliğinin güçlü ve gelişmiş bir eğitim yolundaki yürüyüşümüze güç katması diliyorum” dedi.

“Teknoloji kullanımı hızla gelişmekte”

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke’nin ardından konuşan Van Vali Yardımcısı Sinan Aslan ise hızla gelişen teknolojiye değindi.

Hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da teknolojinin hızla geliştiğinden söz eden Vali Yardımcısı Sinan Aslan, “Bugünün öğrencileri modern teknoloji ile büyüyen ilk nesil olmalarının sonucu olarak  teknolojiyi doğal olarak kullanabilme yeteneğine sahiptirler. Bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar onların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Öğrenciler günümüzde teknoloji ile iç içe yaşamaktadırlar ve bu teknolojiyi eğitim hayatlarında da görmek istemektedirler. Bu isteklere binaen bu proje hazırlanmıştır. Aynı zamanda fatih projesindeki problem ve boşlukları tamamlayıcı niteliktedir. Projenin uygulanması ile öğrenciler tabletleri sadece oyun aracı olarak değil, eğitim aracı olarak göreceklerdir. Projenin hem bizim ülkemizdeki hem ortaklarımızın ülkelerindeki eğitime büyük katkılar sağlayacağına onan inancımız tamdır. Projenin hazırlanmasında emeği geçen, katkı sunan herkesi kutluyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından projenin tanıtım toplantısına geçildi.

Programa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Orhan Bedir, Nuran Altan Göl, Adem Çiftci, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mevlüt Şahin, Romanya, İtalya ve Slovenya’dan temsilciler, İl Milli Eğitim Proje Koordinatörleri ve proje paydaşları katıldı.

27-03-201827-03-201827-03-201827-03-201827-03-201827-03-201827-03-201827-03-2018

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.