VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Sporları kapsamında beden eğitimi öğretmenlerine seminer verildi

Okul Sporları kapsamında beden eğitimi öğretmenlerine seminer verildi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği ilimizde 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında yapılacak olan okul sporlarına yönelik beden eğitim öğretmenlerine seminer verildi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan ve ikin gün süren seminerde, beden eğitimi öğretmenlerine yıl içerisinde yapılacak çalışmalar ve dikkat edilmesi gereken hususlar anlatıldı.

Seminerin ikinci gününde beden eğitimi öğretmenlerinin yetiştirdiği cevherlerin il, ülke ve uluslararası müsabakalarda büyük başarılara imza attığını belirten İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Sığınç, bu önemli başarılarda öğretmenlerin emeğinin çok olduğunu söyledi.

İlimizde bu tür başarıları alan öğrenci sayısının oldukça iyi noktada olduğuna değinen Sığınç, her geçen yıl ilde oluşturulan spor kültürünün de yaygınlaşmaya devam ettiğini kaydetti.

İki önemli bakanlığın ortak düzenlediği okul sporları programlarının gençlerin gelişmesi, kendini iyi yetiştirmesi, yeni cevherlerin ortaya çıkması açısından iyi bir fırsat olduğunu vurgulayan Sığınç, “Milli eğitim camiası olarak milli ve manevi duyguları güçlü, vatanını ve milletini seven, özgüveni yüksek, değerlerine sahip çıkan, araştıran ve sorgulayan öğrenciler yetiştirmektir. Okullarımızda uyguladığımız sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler  de bu doğrultuda yapılmaktadır.  Öğrencilerimizin akademik başarıları yanında onların beden, zihin, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı yetişmeleri için okul sporlarına önem vermekteyiz.  Bu kapsamda ilimizde eğitime devam eden 312 Bin civarında öğrencimiz  bulunmaktadır.  Yapılacak  çalışmalarla, öğrencilerimizin Türkiye çapında  önemli başarılar sağlayacağına inanıyorum.  Beden eğitimi dersi ve beden eğitimi öğretmenleri  bizim için çok önemlidir. Ahlaklı ve dürüst öğrencilerin yetiştirilmesinde beden eğitimi  öğretmenlerimizin büyük rolü vardır. Tüm okullarımızda beden eğitimi öğretmenlerimiz sayesinde yeteneği olan sporcu gençlerimizi keşfederek onları müsabakalara hazırlamaktır.  Beden eğitimi ve sporun toplumsal açıdan önemi gün geçtikçe artmaktadır. Beden eğitimi ve spor, çocuk ve gençlerin boş zamanlarını değerlendirmelerini, onların sosyalleşmesini, karakterlerinin gelişmesine  katkı sağlar.

   Beden eğitimi ve spor faaliyetlerinin öğretim kurumlarımızda da gerçekleşmesini  sağlayan, onlara yön vererek geliştiren ve uygulayan  beden eğitimi ve spor  Öğretmenlerimizdir. Okullar arasında yapılan sportif faaliyetlerde şiddet olaylarının yaşanmaması için özellikle beden eğitimi öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir. Sporun çocuklara ve gençlere birbirleri ile iyi iletişim kurma becerisi geliştirmeyi, kendine değer verme duygusu aşılamayı , şiddet olaylarından süratle uzaklaştırmayı amaç edinmeleri gerekmektedir . Ahlaklı bir nesil yetiştirmede beden eğitimi öğretmenlerimizin rolünü asla unutmamalıyız.  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte Öğrencilerimizin ve siz değerli Öğretmenlerimizin her zaman yanında olduğumuzu belirtmek isterim.

 Bu doğrultuda  2016-2017 eğitim öğretim yılında katılmış olduğunuz  Okul Sporları faaliyetlerinde gösterdiğiniz çalışmalardan dolayı hepinize teşekkür ederim. 2017-2018 Eğitim öğretim yılında yapılacak Okul Sporları faaliyetlerinin başarılı geçmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

 Şakir Sığınç’ın ardından söz alan Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Sorumlusu Yalçın Özdemir ise yaptığı konuşmada, oluşturdukları bir ekiple yetenek taraması yapacaklarını söyleyerek, bu çalışmanın ilin sporunun geleceği anlamında iyi bir çalışma olacağını söyledi.

 

İmkanlar doğrultusunda spor malzemesi desteği yapmaya devam edeceklerini belirten Yalçın, yıl içerisinde yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

Programa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adem Çiftçi, Okul Sporları Koordinatörü Umut Pişkin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Spor Şefi Muzaffer Kaplan ve beden eğitimi öğretmenleri katıldı.

19-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-2017

 

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.