VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilere Deprem Ve Yangın Tatbikatı Yaptırıldı

Öğrencilere Deprem Ve Yangın Tatbikatı Yaptırıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) iş birliği ile deprem ve yangın tatbikatı yapıldı.

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü ekipleri iş birliği ile kentteki okullarda öğrencilerin olası depremler ve yangın felaketleri karşısında bilinçlerini arttırmaya yönelik tatbikatlarını aralıksız sürdürüyor.

 Deprem ve Yangın tatbikatları çalışması kapsamında Ahmet Yurtsever Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde tatbikat gerçekleştirildi. Okulda Yapılan deprem ve yangın tatbikatına İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, AFAD İl Müdürü Osman Uçar,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Murat Motor, okul idaresi ve öğrenciler katıldı.

AFAD ekiplerince düzenlenen tatbikat öncesi öğrencilere eğitim verildi. Van’ın iki fay hattı üzerinde yer aldığını belirten AFAD ekipleri, inşa edilen evlerin sağlam zeminlere, depremler esnasında yapılması gereken önlemler, evdeki ağır eşyaların sabitleştirilmesi gibi konularda öğrencilere bilgiler aktardılar.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Van’ın 2011 yılında üzücü bir deprem yaşadığını belirterek, doğal afetlere karşı insan oğlunun bilinçli ve her zaman hazır olması gerektiğini ifade etti.

İnsanların yaşamları boyunca doğal afetlere maruz kaldığını, ülkemizde de son yıllarda yaşanan depremler ve sıcak bölgelerde çıkan yangınlardan dolayı, çok sayıda vatandaşın yaşamını yitirdiğini ve insanların maddi ve manevi anlamda zarar gördüğünü belirterek, bu anlamda AFAD ekipleri tarafından yapılan tatbikatların önemli olduğunu söyledi.

Kırekin, “Doğal afetlere karşı herkesin bilinçli olması gerekir. Bilhassa öğrencileri yangın, deprem gibi benzeri afetler konusunda bilinçlendirmek önemlidir. Bu amaçla okullarımızda öğrencilerimize yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu tatbikatta da öğrencilerimize yangın ve deprem anında paniğe kapılmadan nasıl hareket etmeleri konusunda temel bilgileri verildi. Bazı uygulamalar gerçekleştirildi.  Öğrencilerimiz çok değişik ve güzel sorular sorularak konuya duydukları ilgiyi de gösterdiler. Benzer tatbikatlar önümüzdeki günlerde diğer okullarımızda da yapılacak” dedi.

Teorik eğitimin ardından yapılan deprem tatbikatı, sirenlerin çalınmasıyla başladı. Siren sesiyle öğrenciler sınıflardan ayrılıp kısa sürede bahçeye indi.

 

Daha sonra okul bahçesinde güvenli bir alana toplanan öğrencilere binadan yaralı indirme, ve olası bir  yangının yangın söndürme tüpü ile nasıl söndürüleceği tatbiki olarak gösterildi.


17-02-201717-02-201717-02-201717-02-201717-02-201717-02-2017

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.