VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci’nin Van Temasları

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci’nin Van Temasları

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Milli Eğitim Bakanlığı Daire Başkanı Recep Altın, Bakan Danışmanı İsmail Güler ve Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Emine Azdiken ile birlikte Van’a geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci ve beraberindeki heyet, Van temaslarında ilk olarak Van Valisi ve Van  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu´nu makamında ziyaret etti.

Valilik ziyaretinin ardından İpekyolu Vestel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ne geçerek okuldaki çalışmalar hakkında Okul Müdürü Elif Yörük’ten bilgi alan Demirci ve beraberindekiler, burada sınıfları dolaşıp öğrencilerle sohbet etti.

Buradaki temaslarının ardından Demirci ve beraberindeki heyet, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geçti. Müdür yardımcıları ve şube müdürlerine ile kısa bir toplantının ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Tevke, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İl Milli Eğitim Mesleki Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Mustafa Danışman ile birlikte Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ne geçen Müsteşar Yardımcısı Demirci, 13 ilçe milli eğitim müdürü ve okul idarecilerinin katılımıyla düzenlenen il değerlendirme toplantısına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci,  "28 Şubat süreciyle beraber her sektöre balans ayarı yapıldı ama mesleki eğitim katledildi. Bunu biz yeni yeni hissetmeye başladık" dedi.

Demirci, Türkiye Cumhuriyeti devletinin 80 milyon insanı, 81 ili, devasa coğrafyası, tarihi, geleneğiyle, sadece bu ülkenin değil ezilen, mağdur edilen coğrafyalar açısından da ümit vesilesi olduğunu, bunu her akşam ekranlarda izledikleriyle hissedebildiklerini aktardı.

Devletin büyüklüğünün ekonomik büyüklüğüyle de ilgili olduğuna dikkati çeken Demirci, "Bu coğrafyanın insanlarıyız. Coğrafya, son 40 yıldır terör denen illeti yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti milletiyle ayakta, yürüyor ama koşamıyor. Bunun birtakım nedenleri var. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu toplumun mayasıyız. Bu toplum içinde bürokratik makamlarda olan insanlar içinde en çok sorumluluğu olan bizleriz. Biz sonsuz bir sorumluluğun altında olan bir camiayız. Toplumumuz bizden çocuklarına eğitim, ahlak, görgü vermemizi istiyor. Beklentiler, sorumluluklar sonsuz ama imkanlar sınırlı. Bununla iyi işler yapmaya çalışıyoruz. Her şeye rağmen diğer kamu kurumlarıyla kıyaslanmayacak seviyede iyiyiz. Biz kamu kurumları içinde iyiyiz. Kendimizi kıyas dahi etmiyoruz ama daha çok kenetlenmeliyiz."

Mesleki eğitimle ilgili bir hassasiyetlerinin bulunduğunu, bütün milli eğitim bürokrasisinin katkısıyla son iki yıl içinde çok nitelikli ivme kazandıklarını vurgulayan Demirci, “Türkiye üretme konusunda bir mecburiyeti yaşıyor. Sadece ara eleman değil liderliğe koşan tüccar, bürokrat, müteşebbis bizim mesleki eğitim okullarından çıkmalı” şeklinde konuştu.

Demirci´nin konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, mesleki ve teknik ortaöğretimin iyileştirilmesine yönelik katılımcılara bilgiler aktardı.

Gülay, Van’da yapılan mesleki eğitim ile ilgili çalışmaların Türkiye ortalamasının üstünde olduğuna değinerek, bu anlamda ilçe müdürlerine, mesleki eğitim şube müdürlerine ve okul müdürlerine teşekkürlerini dile getirdi.

Toplantı soru-cevap şeklinde sona erdi.

02-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-2018

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.