VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı ve Beraberindeki Heyet Van’da

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı ve Beraberindeki Heyet Van’da

Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı ve beraberindeki heyet, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Eğitim İstişare Toplantısı için Van’a geldi.

Sayın Bakanımızı Van Ferit Melen Havalimanı’nda başta Van Valimiz İbrahim Taşyapan, olmak üzere; İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kirekin, İl Milli Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı Vedat Doğan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yönetim kadrosu, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve partililer karşıladı.

Bakanımız öğrencilerle buluştu

Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı, havaalanında karşılanma töreninin ardından ilk olarak Şehit Jandarma Pilot Yarbay Yusuf Turgutlu İlkokulu’nu ziyaret etti.

Burada öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandılar.

Okul Müdürü Osman Ayşin’den okul ile ilgili brifing alan Bakan Avcı, daha sonra sınıfları dolaşarak öğrencilerle bir araya geldi. Bazı öğrencilere ders kitabı okutturarak hepsine kokart takan Bakan Avcı, onlarla bol bol sohbet etti.

Bakan Avcı, daha sonra öğretmenlerle uzun bir süre sohbet etti.

Van Valiliğine ziyaret

Okul ziyaretinin ardından Van Valiliği’ne geçen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, günün anısına Valilik şeref defterine duygularını yazıp imzaladıktan sonra makama geçti.

Bir süre Valilik makamında Van Valisi İbrahim Taşyapan ile görüşen Bakan Avcı, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Avcı, yeni hizmet binamızı gezdi

Valilik ziyaretinin ardından Sayın Bakanımız ve beraberindeki heyet, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binamızı ziyaret etti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, Maarif Müfettişleri Başkanı Vedat Doğan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcısı, Şube Müdürleri ve kurumumuz çalışanları tarafından karşılanan Sayın Bakanımız, kurum çalışanlarıyla tek tek tokalaştıktan sonra yeni hizmet binasını dolaştı.

Bakan Avcı, daha sonra İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin’in makamında bir süre dinlendi. Burada İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin’nden yeni hizmet binası hakkında bilgiler alan Sayın Bakanımız, yeni hizmet binasını beğendiklerini belirterek, hayırlı olmasını diledi.

Ziyaret sonunda Sayın Bakanımıza İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin tarafından yöresel kilim hediye edildi.

İskele Öğretmenevinde akşam yemeği

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yeni hizmet binasındaki temaslarını bitiren Sayın Bakanımız, İskele Öğretmenevinde onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

İskele Öğretmenevi Müdürü Cihat Aras tarafından kapıda karşılanan Bakan Avcı, daha sonra yemeğe geçti. Yemek sonrası yaptığı kısa konuşmada önemli bir eğitim çalıştayını Van’da yapmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, istişare toplantısına katılanlara teşekkür etti.

Yenilen yemeğin ardından Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından seslendirilen şarkıları dinleyen Bakan Avcı, buradaki programın ardından Şişli Öğretmenevi ’ne geçti.

Yusuf Konak’ta Van Kahvaltısı

Çalıştay öncesi Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı, eğitim çalıştayına katılanlarla Van Kahvaltısında bir araya geldi.

Kahvaltı ’da Sayın Bakanımıza “İlimize hoş geldiniz” diyen İl Milli Eğitim Müdürümüzün Kıyasettin Kırekin’in kızları, Bakan Bey’e özellikle on beş tatilde öğrencilere ödev verilmemesi konusunda verdikleri talimattan dolayı teşekkür ettiler.

Kahvaltı sonrası Bakanımız Sayın Avcı’ya Yusuf Konak tarafından “Van Kedisi” resimli tabela hediye edildi.

 

Milli Eğitim Çalıştayı Şişli Öğretmenevi’nde yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, istişare toplantılarında hem Türkiye’nin genel olarak eğitim sorunlarını hem de özel olarak bu 15 ilin sorunlarını enine boyuna tartışacaklarını söyledi.
Van-Şişli Öğretmenevi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Eğitim Çalıştayı yapıldı. 15 İlin Milli Eğitim Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Maarif Müfettişleri Başkanlarının katıldığı çalıştay Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, toplantının hayırlara vesile olmasını dileyerek sözlerine başladı.
MEB olarak bölgesel istişare toplantılarına başladıklarını anlatan Avcı, şöyle konuştu: “Bunun ilkini Marmara bölgemizde yapmıştık. Marmara bölgemizdeki illerimizin milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, milli eğitim müdür yardımcıları, maarif müfettişleri başkanlarıyla, Bugünde Van’da 15 ilimizi kapsayan bir istişare toplantısı gerçekleştiriyoruz. Bu toplantımıza Van dışında Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak ve Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlerimiz, Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, Maarif Müfettişleri Başkanlarımız katılıyor. Yaklaşık 200 katılımcılı bir istişare toplantısı gerçekleştiriyoruz.”
Toplantılarda öncelikli eğitimin ve milli eğitimin genel sorunları üzerine görüş alışverişinde bulunacaklarını vurgulayan Bakan Nabi Avcı, şunları söyledi: “Yaptığımız düzenlemelerle ilgili arkadaşlarımız size bilgi verecek. Bu toplantılarda benimle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarımız Yusuf Tekin burada. İlgili bütün genel müdürlerimiz burada. Talim Terbiye Kurul Başkan Vekilimiz Hüseyin Şirin burada. Dolayısıyla merkez teşkilatımızın yönetim kadroları ile sizler eğitimimizin ilgilendiren genel ve yerel sorunlarımızı bu süreçte enine boyuna tartışma ve görüşme fırsatları bulacağız. Belli başlı görüşme konularımız, en başta yetiştirme kursları ve temel eğitimden orta öğretime geçiş süreci ile ilgili son durum, o konuda yapılan çalışmalar, bizim ve sizlerin yaptığı hazırlıklar, bu konuda sizlerin beklentileri ve önerilerini konuşacağız. Yetiştirme kursları ve temel eğitimden orta öğretime geçiş süreci ile ilgili istişare toplantısını Müsteşar Yardımcımız Muhterem Kurt Bey yönetecek. Sonra Talim Terbiye Kurulu Başkan Vekilimiz Hüseyin Şirin Bey; ders programlarımız, müfredat, yenilik çalışmalarımız, özellikle aksayan derslerin eğitime ara vermek durumunda kalan ilçelerimizdeki, mahallelerimizdeki, okullarımızdaki derslerin telafisi için yapılan hazırlık, ardından Destek Hizmetleri Genel Müdürümüz Bahattin Gök Bey tarafından özellikle illerimizi ilgilendiren ödenekler, yatırım programları, yatırım programlarına girmiş olan ve girmesi gereken proje önerilerini konuşacağız. Yine bu çerçevede İnşaat Emlak Dairesi Başkanımız Özcan Duman bir sunum yapacak. Yatırımlarımızı konuşacağız, bölgemizdeki ve illerimizdeki yatırımlarımızı konuşacağız. Hukuki işlemler konusunda 1. Hukuk Müşavirimiz Hayati Cankaloğlu Bey de sizle ayrıca bir sunum ve istişare toplantısı yapacak. Yine burada tamamlanan bir istişare yoklaması olarak Rehberlik Denetim Daire Başkanımız Mehmet Birdal Bey ile disiplin olayları, bu olaylar konusunda alınan tedbirleri konuşacağız. İnsan Kaynakları Genel Müdürümüz Hamza Aydoğdu’nun sunumuyla norm kadrolarımızın durumlarını görüşeceğiz, öğretmen atamalarımızı konuşacağız, özellikle illerimizi ilgilendiren öğretmen sirkülasyonu ve bu konuda yapılması gereken çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Milli Eğitim Bakanlığımızın bu konuda çalışmaları hakkında arkadaşlarımız sizleri bilgilendirecek."

 

Yönetici atamaları konusunda yine istişare edeceklerini belirten Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:
"Dolayısıyla bu istişare toplantımızın hem Türkiye’nin genel olarak eğitim sorunlarını hem de özel olarak bu 15 ilimizin sorunlarını enine boyuna tartışacağımız bir istişare süreci olarak değerlendirmiş olacağız. Ben katılımlarınızdan dolayı size ve medyamıza teşekkür ediyorum.”
Yapılan açılış konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.

03-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.