VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pilot il seçilen Van'da öğrencilere yemek dağıttı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  pilot il seçilen Van'da öğrencilere yemek dağıttı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Van Atatürk Anadolu Lisesi yemekhanesinde aşçı önlüğü ile yemek kazanlarının başına geçip, öğrencilere yemek dağıtımı yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Van Temasları

Bir günlük ziyaret kapsamında Van'a gelen Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, ilk olarak Edremit ilçesindeki bir kahvaltı salonunda Milletvekilleri, hayırsever iş insanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi. Van ve ilçelerinde eğitime katkı sunan hayırseverlere plaket verip, katkılarından dolayı teşekkür eden Bakan Selçuk'a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürler eşlik etti. Bakan Selçuk, daha sonra Van YYÜ Cengiz Andiç Konferans Salonu'nda düzenlenen '2023 Eğitim Vizyonu Bağlamında Eğitim Değerlendirme ve Geliştirme' zirvesine katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  pilot il seçilen Van'da öğrencilere yemek dağıttı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Van Atatürk Anadolu Lisesi yemekhanesinde aşçı önlüğü ile yemek kazanlarının başına geçip, öğrencilere yemek dağıtımı yaptı.

Bakan Selçuk, taşımalı eğitim gören öğrenciler için öğretmen evlerinde yapılan yemek dağıtımının ilkini, pilot il seçilen Van'dan başlattıklarını belirterek, Van'da pilot bir çalışma başlattık. 12 öğretmen evimizde, 340 okulumuzdaki 53 bin 500 öğrencimize her gün sıcak yemek veriliyor. Yemeklerimizin kalitesi, hijyeniği konusunda çok hassas davranıyoruz ve bu projenin bütün Türkiye'ye yayılması konusunda da bazı çalışmalar sürdürüyoruz dedi.

İLK UYGULAMA PİLOT İL VAN'DAN BAŞLATILDI

Bakan Selçuk daha sonra taşımalı eğitim gören öğrenciler için öğretmen evlerinde yapılan yemek dağıtımının ilkini gerçekleştirmek üzere Van Atatürk Anadolu Lisesine geçti. Okulun müze, proje ve müzik sınıflarını ziyaret eden Bakan Selçuk, öğrencilerin seslendirdiği şarkıları ilgiyle dinledi. Ardından Vali Bilmez ile birlikte, aşçı önlüklerini Bakan Selçuk daha sonra, okulun pansiyonundaki yemekhanede, yemek kazanlarının başına geçip, öğrencilere yemek dağıtımı yaptı.

ÖĞRENCİLERE SADECE YEMEK DEĞİL, SEVGİYİ DE DAĞITIYORUZ

Bakan Selçuk, tüm Türkiye'de özellikle taşımalı eğitim gören öğrencilerin sıcak yemek yemelerini çok önemsediklerini belirterek, Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı olarak Van'da pilot bir çalışma başlattık. 12 öğretmen evimiz, 340 okulumuzdaki yaklaşık 53 bin 500 öğrencimize her gün sıcak yemek veriliyor. Yemeklerimizin kalitesi, yemeklerimizin hijyenik olması konusunda çok hassas davranıyoruz ve bu projenin bütün Türkiye'ye yayılması konusunda da bazı çalışmalar sürdürüyoruz. Bu anlamda öğrencilerimizin öğle yemeklerini okulda yemelerini giderek kapsamı genişleyen bir çalışmaya doğru da dönüşeceğini düşünüyoruz. Ben burada bu çalışmayı yürüten arkadaşlarımıza, sayın valimiz başta olmak üzere, bütün emeği geçen çalışan arkadaşlarımıza, yöneticilere hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Burada sadece yemek dağıtılmıyor. Aynı şekilde sevgi dağıtılıyor. Bu bakımdan da öğrencilerimizin gözlerindeki pırıltıyı görmekten büyük memnuniyet duyduğumu dile getirmek istiyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum dedi.

Ardında Valilik binasına geçen Bakan Selçuk, burada 'İl Milli Eğitim Değerlendirme Toplantısına' katıldı. Bakan Selçuk valilik şeref defterini imzaladıktan sonra kente yaptığı ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu.

VAN'IN EĞİTİM MESELELERİ MASAYA YATIRILDI

Bakan Selçuk, Van'ın eğitim meselelerini masaya yatırdıklarını ifade ederek şöyle konuştu;

Bugün Van ilimizi arkadaşlarımızla beraber ziyaret ediyoruz. Bu ziyaret Van ilimizin eğitim kalitesinin göstergelerinin nasıl yükseltileceği, eğitim problemlerinin nasıl çözüm yollarının geliştirileceği konusunda bir ziyaret. Sayın valimiz başta olmak üzere bütün yetkili arkadaşlarımızla hep beraber, burada Van'ın eğitimi ile alakalı meseleleri masaya yatırmak için bulunuyoruz. Bugün yaptığımız çeşitli toplantılar da bunun bir işareti olarak görülebilir. Hayırseverlerimizin şimdiye kadar yapmış olduğu bir takım hayırlardan dolayı, kendilerine teşekkür etme fırsatımız oldu. İş dünyasından insanlarımızla birlikte değerlendirme yapma imkanımız oldu. Şehrimizin sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle de bir araya gelip bazı değerlendirmelerde bulunduk. İnşallah bundan sonraki kısımda da ilin eğitim haritasının, eğitim göstergelerinin değerlendirilmesi için yeni bir toplantı düzenleyeceğiz. Öğretmen ve okul müdürlerimizle bir araya geleceğiz. Bu arada üniversitemiz de 2023 eğitim vizyonunun değerlendirilmesine ilişkin yapılan çok yararlı bir çalışmanın da içinde bulunup, bunu gerçekleştiren arkadaşlarla değerlendirme fırsatı bulduk. Ben bugüne kadar bir çok il ziyaretinde bulundum. Diğer bütün illerimizde olduğu gibi Van'da da meseleleri yerinde görüp, akabinde çözüm yolları konusunda ortak fikir geliştirme, ortak kararlar alma imkanı bulduğumuzu söyleyebilirim" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha sonra Van Devlet Tiyatroları'ndaki 'Ziya Öğretmen ile eğitim buluşmaları' toplantısına katıldı.

Burada öğretmenlere çeşitli nasihatlerde bulunan Bakan Selçuk, her öğretmenin sınıfına sahip çıkmasına özellikle vurguda bulundu.

Bakan Selçuk'un konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke tarafından Van kilimi takdim edildi. Bu arada Eğitim-Bir-Sen Van Şube Başkanı Mehmet Ali Uca ise Bakan Selçuk'a bir Van Kedisi tablosu hediye etti.

Bakan Selçuk, bu programın ardından tiyatro yerleşkesinde bulunan kütüphane bölümünü ziyaret etti. Burada ders gören öğrencilerle sohbet eden Bakan Selçuk, çalışmanın önemine değindi.

 AK Parti Van İl Başkanlığı'ndaki toplantılara katılan Bakan Selçuk,  akşam yemeğinin ardından kentten ayrıldı.

 

17-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-2019

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.