VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: 2019 sonuna kadar Van’da tekli eğitime geçmek istiyoruz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: 2019 sonuna kadar Van’da tekli eğitime geçmek istiyoruz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "2019 yılı sonuna kadar büyük bir gayretle çalışmaları tamamlayarak Van´da tekli eğitime geçmek istiyoruz. Van, büyükşehirlerden tekli eğitime ilk geçecek illerden biri olacak." diye konuştu.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere beraberinde Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürü Salih Ayhan, Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Nurettin Konaklı, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Emlak Daire Başkanı Özcan Dumanlı, MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Emine Azdiken ile birlikte Van gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilk olarak Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu´nu makamında ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Bakan Yılmaz beraberindeki heyet, Valilik Ali Paşa Toplantı Salonu’na geçti.

Burada yapılan eğitim değerlendirme toplantısında İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Tevke tarafından sunulan eğitim brifinginin ardından basının karşısına geçen Milli Eğitim Bakanı İsme Yılmaz, Van´ın yarınını daha iyi yapmanın, eğitimin kalitesini artırmaktan geçtiğini söyledi.

Öğrencilerin sağlıklı okullarda ve çevrelerde eğitim alması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, bu kapsamda Van´da devam eden 53 projeyi kısa sürede tamamlamak için çaba göstereceklerini bildirdi.

Van´da öğrencilerin yarısına yakınının ikili eğitim aldığını anımsatan Yılmaz, "Bu, eğitimin kalitesini düşürüyor. Okul yapacağımız arazileri ve hangi projeleri uygulayacağımızı belirledik. 2019 yılı sonuna kadar büyük bir gayretle tamamlayarak Van´da tekli eğitime geçmek istiyoruz. Van, büyükşehirlerden ilk geçecek illerden biri olacak." diye konuştu.

Türkiye´de şu ana kadar 60 milyar liranın üzerinde eğitim yatırımı yaptıklarını, Van´da da eğitim yatırımlarının iki milyar liraya yaklaştığını belirten Yılmaz, bu yatırımlarla Van´da 2002´de ilk öğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısının 52´den 28´e, ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısının 39´dan 26´ya düştüğünü ifade etti.

"Yeni öğretmen alımı dönemini başlattık"

Yılmaz, eğitimin kalitesinin arttırılması için olmazsa olmaz unsurlardan birinin de öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltmak olduğuna değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunun için daha fazla öğretmen görevlendirmek gerekiyor. Son iki yılda 3 binin üzerinde öğretmen görevlendirmesi yapıldı. Sözleşmeli öğretmen uygulamasını başlattık. Van´daki eğitimin kalitesi eskiye oranla iyi olduğunu söylüyor yöneticilerimiz. Öğretmenlerimiz ne kadar kalacağını biliyor, öğrencileri tanımaya başladılar. Yeni öğretmen alımı dönemini başlattık. 25 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Bunlardan bin öğretmeni de belki daha fazlasını, Van´a gönderme konusunda mutabakata vardık."

Van´da ilkokullarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 35´ten 20´ye düştüğüne dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

"6 bin 136 öğretmen vardı 2002´de. Şimdi 16 bin 329. 3 bin 800 dersliğimiz varken şimdi 11 bin 796 dersliğimiz var. 3 katından fazla. Toplam öğrenci sayımız da 331 bin. Bunun yanında üniversitemizde de 33 bine yakın öğrencimiz var. Okul öncesi eğitimden başlayarak yüksek öğretimin sonuna kadar bölgedeki insanlarımızın istediği eğitim hizmetini yerinde alabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyor. Yatırımlarımız tamamlandıktan sonra eğitimin kalitesinin daha çok artırmak için hep birlikte çalışacağız."

Bakan Yılmaz, valilikteki programın ardından Hz. Ömer Camisi´nde öğle namazı kıldı.

Bakan Yılmaz, Sürekli Eğitim Merkezini Ziyaret Etti

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Van Büyükşehir Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezini ziyaret etti.

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Van´a gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Büyükşehir Belediyesinin Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bulunan ´Sürekli Eğitim Merkezi´ni ziyaret ederek, öğrencilerle bir araya geldi. Sürekli Eğitim Merkezi hakkında Vali Murat Zorluoğlu´ndan bilgi alan Bakan Yılmaz, sınıfları tek tek dolaşarak öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan ve taleplerini dinleyen Bakan Yılmaz, bu tür merkezleri gelecek yıllarda daha iyi hale getirerek, sayılarını çoğaltmak istediklerini söyledi.

Buradaki temel amacın öğrencileri üniversitelere hazırlamak olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Öncelikle Vali Beye böyle bir merkezi Van´a kazandırdığı için teşekkür ediyorum. İl Milli Eğitim Müdürümüz ve öğretmenlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Nihai amacımız sizleri üniversiteye hazırlamaktır. Ne kadar başarı yakalarsak amacımıza o kadar çok ulaşmış oluruz. Burada 18 kişiden 9 kişi kazanırsa, biz amacımıza yüzde 50 ulaşmışız demektir. Hepsi kazanırsa bu kurs yüzde 100 amacına ulaştı demektir. Ben bu konuda umutluyum. Biliyorsunuz artık dershaneler kalmadı çok şükür. Ama böyle bir ihtiyaç var. Kimler için? Liseyi bitirip de istediği bölümü tercih etmeyenler için böyle bir ihtiyaç var. Bir yıllık bekleme süresi için bu ihtiyaçtır. İnşallah yerel yönetimlerle işbirliği yapıp bunu sürekli hale getirirsek çok daha iyi olur. Bu sayede öğrencilerimiz hem ailelerine yük olmamış olur hem de evlatlarımızın bu ilave ders ihtiyacını karşılamış oluruz. İnşallah bu hizmeti gelecek yıllarda daha da iyi hale getirip devam ettireceğiz. Hepinizi gözlerinizden öpüyorum. Allah yolunuz, bahtınız ve ufkunuzu açık eylesin" dedi.

Bakan Yılmaz, ayrıca sınıf öğretmeninden öğrencilerin üniversite sınav sonuçlarını kendisine ulaştırmasını istedi.

Etüt Merkezi’nin ardından Edremit İlçesine geçen Bakan Yılmaz ve beraberindeki heyet, inşaat çalışmaları devam eden Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünü ziyaret etti.

Enstitüyü  dolaşan Bakan Yılmaz, burada yapılan çalışmalar hakkında Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Müdürü Latif Alçiçek’ten bilgiler aldı.

Bakan Yılmaz’ın Van programına AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk de eşlik etti.

28-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-201828-03-2018

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.