VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ KAPSAMINDA, VAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE VAN OSB ARASINDA YAPILAN TOPLANTI

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ KAPSAMINDA, VAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE VAN OSB ARASINDA YAPILAN TOPLANTI

Van Organize Sanayi Bölgesinde, 02/12/2021 tarihinde T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan ''Mesleki ve Teknik Eğitim  İş Birliği Protokolu kapsamında yapılacak iş ve işlemler ile ilgili 10.12.2021 tarihi saat 10:30 'da toplantı yapılmış olup, söz konusu toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan TEVKE Başkanlığında, İl Milli Eğitim Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Mehmet Nuri Elçi, Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memet ASLAN, Van Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Tarlan YÖRÜK, Van Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Yaşar ŞEN, Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Faik ÖZBEY, MESEM Müdürleri, İrtibat Bürosunda görevlendirilecek Yönetici ve Öğretmenlerin katılımları ile gerçekleştirilmiştir.

        Milli Eğitim Bakanlığının 27.10.2021 tarih ve 35705130 sayılı oluru ile 2021-2022 eğitim- öğretim yılından itibaren İlimiz Mehmet Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Van Organize Sanayi Bölgesi eşleştirilmiş olup  bu okulumuz bünyesinde Mesleki Eğitim Merkez Programı (MEMP) program türü açılmıştır.

* Toplantıda katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı Önceki Öğrenmelerin tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme İşlemleri ile ilgili usul ve esaslara İlişkin Yönerge hakkında bilgi verilmiştir.

*Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) ve Mesleki Eğitim Merkezi Programının Tanıtımı Yoluyla İşletmelerin Nitelikli Eleman İhtiyacının Karşılanması konusunda bilgilendirme yapıldı.

*Mesleki Eğitim Merkezi Ustalık Telafi Çerçeve Öğretim Programları konusunda;  En az ortaöğretim kurumu mezunlarından Bakanlıkça belirlenen Mesleki Eğitim Merkezi Telafi Çerçeve Öğretim Programını başarı ile bitirenlere ustalık belgesi verilir.

 *Bakanlığımıza bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında uygulanmak üzere ilgi Talim Terbiye Kurul Kararı ile uygulama konulan Mesleki Eğitim Merkezi Telafi Çerçeve Öğretim Programlarında eğitim öğretim faaliyetleri aşağıda belirtilen hususlar doğrultusunda yapılacaktır.

1.            Bu programlardan hangi yılda mezun olduklarına bakılmaksızın istemeleri halinde tüm lise ve üniversite mezunları yararlanabileceklerdir.

2.            Programın süresi ilgili alan/dalın çerçeve öğretim programında belirtilen süre kadar olup en fazla 27 hafta olarak uygulanacaktır.

3.            Programın eğitim içeriğinin tamamı işletmelerde yapılacaktır.

4.            Eğitime bir işletme ile sözleşme yapılması akabinde başlanacaktır.

5.            Eğitim süresince öğrencilerin sigorta primleri ile işletmelere Devlet katkısı ödemesi yapılacaktır.

6.           Program, 97 meslek dalında uygulamaya başlamıştır.

7.           Eğitim sonunda başarılı olanlara Ustalık Belgesi düzenlenip verilecektir.

 

        Ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimi ile nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanmasında önemli katkıları olan Organize Sanayi Bölgeleri (OSB), farklı üretim ve hizmet sektörlerini bir araya getirmesi nedeniyle mesleki ve teknik eğitimin niteliğini arttırma potansiyeline sahiptir. İşletmelerin nitelikli işgücü ihtiyaçlarının karşılanmasının sağlanması amacıyla mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının OSB'lerde yer alması, eğitim-sektör işbirliği açısından önem arz etmektedir.

 

        Bu  nedenle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının OSB'lerde yer alan işletmeler ile iş birliğinin güçlendirilmesi, OSB'lerin mesleki eğitime erişim kapasitelerinin artırılması, mesleki ve teknik ortaöğretim okullarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla, bölge özelliği, nüfus yoğunluğu, yerleşim biriminin ortaöğretim düzeyindeki eğitim ihtiyacı, öğrenci potansiyeli, eğitim maliyeti, eğitim ekonomisi ve fiziki kapasitesi dikkate alınarak, mevcut mesleki ve teknik ortaöğretim okullarının bünyesinde okul/program türü açılması uygun görülmüştür.

13-12-202113-12-2021

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.