VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

" Mesleki Eğitim Van Modeli Çalıştayı" Bilgilendirme Toplantısı YapıldıKamu ve özel sektörün aktif katılımının sağlandığı, arz/talep dengesinin gözetildiği, Van ili şartlarına uygun "Mesleki Eğitim Van Modeli"ni oluşturmak ve uygulamak için yapılacak çalıştay bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapılan çalıştay öncesi bilgilendirme toplantısına İl Milli Eğitim Müdür Vekili Osman AYŞİN, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, kamu kurum ve sivil toplum örgütü temsilcileri ve okul müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve yapılması planlanan Mesleki Eğitim Çalıştayı hakkında katılımcılara sunum şeklinde bilgiler veren İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve Çalıştay Koordinatörü Ömer ÇEVİK, mesleki eğitime yönelik yapılacak çalıştayın ve alınacak kararların Türkiye'de örnek model olacağını söyledi.

 ÇEVİK, Van İli genelinde bulunan mesleki eğitim okullarındaki tüm alan ve dalların yeniden değerlendirilip; sektörlerden gelecek talepler, çevre şartları gibi etkenler doğrultusunda düzenlenmesi, ihtiyaç duyulmayan alan/dalların kapatılması, ihtiyaç duyulan alan/dalların açılması, şartlara göre kontenjanların belirlenmesi yönünde kararların alınacağını belirterek, söz konusu çalıştayın "Alan/Dal Çalışma Masası, Tematik Okul Çalışma Masası, Özel Sektör İşbirliği Çalışma Masası ve Beceri Eğitim/Staj Çalışma Masası konularından oluştuğunu söyledi.

Çalıştayta alınacak kararların bağlayıcı olacağına değinen Çevik, Genelde 13 ilçemizde, özelde Edremit, İpekyolu, Tuşba, Erciş olmak üzere nüfus yoğunluğu fazla olan ilçelerimizde Tematik Okul (belli bir alanda uzman, üretici okul) belirlemek için kararların alınacağından söz ederek, "2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, üzerinde önemle durulan "Mesleki Eğitim-Özel Sektör İşbirliği" konusunda, somut ve yürütülebilir kararlar almak istiyoruz. Bu çalıştay ile mesleki eğitimin önemli basamaklarından biri olan "İşbaşında Beceri Eğitimi/Staj" uygulaması ile ilgili var olan sorunların tespit edilip  çözüme yönelik somut adımlar atmak istiyoruz" dedi.

 Çalıştayın getirileri hakkında da bilgiler sunan ÇEVİK, "Konu kapsamı ve katılımcı çeşitliliği açısından Türkiye'de bir ilktir. Çalıştaydan çıkacak Sonuç Raporu öncelikle "İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu"na sunulacak daha sonra Milli Eğitim Bakanlığına gönderilecektir. Bu vesileyle Van İlinin Mesleki Eğitimi; Van'ın şartlarına uygun, Van özel sektörünün katılımın sağlandığı ve isteklerinin de dahil edildiği, her ilçenin kendi şartlarının ve koşullarının göz önünde bulundurulduğu bir şekilde yeni bir temel üzerinde inşa edilecektir. Mesleki eğitim okullarında, özel sektörün söz sahibi olduğu, eğitimine bizzat katıldığı böylelikle üretim ve pazarlama da ortaklık yaptığı bir Van Modeli oluşturulacaktır. Özel sektörün teçhizat ve eğitim desteği ile , günün teknolojisini bilen ve özel sektörün istediği koşullarda yetişen öğrenciler mezuniyet sonrası rahat istihdam edilebilecektir. İhtiyaç ve çevre faktörleri göz önünde bulundurularak , Alan/Dal düzenlemesiyle, ihtiyaç duyulan ve öğrencinin istihdamının kolay olacağı Alan/Dallar açılacağı için Mesleki Eğitime olan ilgi de artacaktır. Her yıl staj yeri bulmada zorluk çeken öğrencilerimiz bu işbirliği ve kontrollü düzenleme sayesinde bu sıkıntıdan kurtulacaktır" şeklinde konuştu.

Çevik, sunumda ayrıca çalıştay öncesi üyelerin hazırlanması gereken konular hakkında da bilgiler aktardı.

 İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer ÇEVİK'in yaptığı sunumun ardından Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Birim Başkanı M. Emin ÇAKAN, DAKA olarak mesleki eğitimi çok önemsediklerini belirterek, yapılacak çalıştay ile Türkiye'ye örnek bir model oluşturmayı hedeflediklerini belirtirken,  VESOB Başkanı İsa BERGE, mesleki eğitimin özel sektör için öneminden bahs etti. Van OSB Başkanı Mehmet ASLAN ise, konuya ilişkin yaptığı konuşmada, artık her işi yaparım döneminin bittiğine işaret ederek, dolayısıyla mesleklerin günümüzde büyük önem taşıdığından söz etti.

Konuşmaların ardından söz alan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Osman AYŞİN, Van ilinin mesleki eğitimin gelişmesi anlamında düzenlenecek çalıştayın büyük önem taşıdığını söyledi.

AYŞİN, "Siz değerli kamu kurum temsilcilerinin ve özel sektör temsilcilerinin bize bu konuda katsı sağlayacağına inanıyoruz. Van ilinin sizlerin katkısı ile ileriki süreçte gerek akademik gerekse mesleki açıdan güzel yerlere geleceğinden eminim. Bu önemli konu hakkında sizlerle fikir terakkisinde bulunmak istedik. Birlikte bir çaba sarfetmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu çalıştayın düzenlenecek olmasından dolayı katkı sunan, emek veren herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

23-10-201923-10-201923-10-201923-10-2019

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.