VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Kur'an'ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması" Van finali yapıldıMilli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Kur'an'ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması" Van finali yapıldı.

Van'ın Edremit ilçesi Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda yapılan yarışmaya 19 imam hatip lisesi katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Erdal Aydemir, böylesi güzel ve anlamlı bir yarışmaya ev sahipliği yaptıklarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, yarışacak öğrenci ve okullara başarılar diledi.

Programda bir konuşma yapan Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Keskin, hayat bulabilmek için Kur'an ile buluşulması gerektiğini vurgulayarak gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

 Birkaç yıldır bu tür faaliyetleri yaptıklarını belirterek konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Metin Ermiş, bunun bir yarışmadan ziyade bir etkinlik olduğunu söyledi.

İmam hatiplerin Türkiye Cumhuriyet tarihinden daha eski olduğunu hatırlatan Ermiş, birçok badirelerden geçerek bugünlere gelen eğitim sisteminin en köklü kurumlarından biri olduğunu söyledi.

Ermiş, "İmam hatipler, Türkiye Cumhuriyetinden daha eski bir tarihe sahiptir. Eğitim sistemimizin en köklü kurumlarındandır. 1912 yılında başlayarak günümüze gelmiştir. Günümüze kadar birçok engellemelere rağmen, kimi zaman kapatılmalarına rağmen bu güne kadar varlıklarını sürdürebilmişlerdir. Bu gün Türkiye genelinde 4 bin 500 imam hatibimiz, bir buçuk milyon üzerinde öğrencimiz mevcuttur." dedi.

 2010 yılına kadar Van ilinde bir tane imam hatip bulunurken, bu gün 27 tane imam hatip olduğunun altını çizen Ermiş, şunları söyledi:

"2010 yılına kadar Van ilimizde sadece bir adet imam hatip okulumuz bulunurken, bugün 27 tane imam hatip lisesi var. Bunun 6 tanesi ise kız imam hatip lisesidir. Bu okullarımızda yaklaşık 12 bin öğrencimiz eğitim görüyor. Ortaokullarımızda da 8 bin 800 civarında öğrencilerimiz var. Bu çok ciddi bir rakamdır aslında. 1997 yılının 28 Şubat dönemimi bileniniz vardır. Ülke genelinde imam hatip okullarında okuyan öğrenci sayısı 60 bine kadar düştüğünü hesap edersek, bu gün bir buçuk milyon rakamın ne kadar önemli olduğunu görmüş olacağız."

"İmam hatip okulları sadece akademik eğitimi öncelemiyor"

İmam hatiplerin sadece akademik başarıya endeksli olmadığını dile getiren Ermiş, akademik başarıyla birlikte milli, manevi ve ahlaki değerleriyle başarıyı yakalamaya çalışan bir kurum olduğunu ifade etti.

Açıklamasının devamında Ermiş, "İmam hatipler sadece akademik başarıyı öncelemeyen ama bunu da değerli bilen kurumlarımızdır. Çocuklarımızın milli, manevi, ahlaki değerleriyle bezenmiş, çağı doğru okuyabilen, soran, sorgulayan bir gençlik yetiştirme olarak açılmışlardır.  Bugün bu amaç uğruna birçok etkinlik yapılıyor. Bugün yapılan etkinliğimiz, çocuklarımızın çok farklı alanlarda kendilerini geliştirebilmeleri içindir. Bundan sonra da imam hatiplerimiz ve ortaokullarımız arasında hutbe, kızlar arasında güzel okuma gibi birçok etkinlik gerçekleştirilecektir. Hepsinin bu camiaya hayır getirmesini diliyorum." diye konuştu.  

19 imam hatip okulunun katıldığı "Genç Sadâ Kur'an-ı kerimi Güzel Okuma Yarışması" Van finalinde 15 Temmuz şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Mustafa Şahin birinci olurken, Gürpınar Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Serhat Balıkçı ikinci ve Şehit Murat Demirci Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Furkan Gülmez üçüncü oldu. Dereceye giren öğrencilere ve yarışmaya katılan tüm öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Programa Van İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tekve, Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Keskin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Metin Ermiş, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

12-12-201912-12-201912-12-201912-12-201912-12-201912-12-2019

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.