VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kadriye Sağdinç İlkokulu'nda 'Akıl Ve Zeka Oyunları Sınıfı' Açıldı

Kadriye Sağdinç İlkokulu'nda 'Akıl Ve Zeka Oyunları Sınıfı' Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde "Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı" Van'ın Edremit Kadriye Sağdinç İlkokulu'nda açıldı.

36 çeşitten oluşan ve 70 adet oyunun yer aldığı sınıfta öğrenciler, pratik becerilerini geliştirme,

tatlı bir rekabet ve yarış ortamında zekasını, niteliklerini ve yeteneklerini geliştirme fırsatı buluyor.

Okul Müdürü Abdullah Kaya, öğretmenler Adil Kıyak ve Gülhan Altıok'un girişim ve çabaları ile oluşturulan "Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı", öğrencilerin hizmetine açıldı.

'Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı' açılışına katılan İl Milli Eğitim Şube Müdürü M. Şirin Atlı, öğrencilerin birçok anlamda kendisini geliştirmesine fırsat sunan bu çalışmanın son derece önemli olduğunu belirterek, "Böylesi güzel projelerle bu yavrularımızı o stresten ve yarış ortamından kurtarıp biraz dinlenme ve oyun ortamında yetişmeleri temininde çok önemli olduğu kanaatindeyim. Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfının amacı öğrencilerin eğlenirken zekalarını geliştirmeleri, zihinlerini açmaları ve yeni bir şeyler öğrenmelerini sağlayacaktır. Miniklerimize şimdiden başarılar diliyorum" dedi.

Proje hakkında bilgiler veren Okul Müdürü Abdullah Kaya ise, Van'da bu tür sınıf sayısının 2 veya 3 okulda bulunduğunu belirterek, öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri, grup oluşturmaları, strateji uygulamaları, düşünerek hareket etmeleri, hamle yapmaları, oyun kurma teknikleri gibi zekasını geliştirme açısından güzel bir proje olduğunu belirtti.

Kaya, projenin çocukları teknoloji bağımlılığından kurtararak öz değerlerini öğrenmesi bakımından da önemine değinerek, " Amaçlarımızdan bir tanesi Sayın Bakanımızın açıklamış olduğu 2023 Eğitim Vizyonunun alt yapısını doldurmak. Çünkü 2023 Eğitim Vizyonunun kapağında "Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye " yazar. Bir yığın sorunu omuzunda taşıyan mutsuz ve umutsuz çocuklar yerine; özünden kopmadan kendi değerlerimiz ekseninde, kendilerini daha mutlu hissedecekleri, tasarım, beceri, akıl zeka sınıflarında eğitim gören; geleceğimizin yatırımları olan yarına umutla bakan çocuklarımızla ülkemiz elbette daha güçlü olacaktır. Bir amacımız da bu sınıfla öğrenciler eğlenerek öğrenecek ve en önemlisi öğrenmeyi öğreneceklerdir. Bir diğer amacımız ise çağımızın vebası olan olumsuz teknoloji kullanımı ve teknoloji bağımlılığının önüne geçmektir. Bu sınıf eğitimi ile özellikle Rehberlik Araştırma Merkezine eğitsel değerlendirme için gönderilen öğrencilerde gönderilme sebeplerine bakıldığında çoğunlukla dikkat ve odaklanma güçlüğü, problem çözme becerisinde eksiklik, bir sonraki adımı düşünememe vb problemler çoğunluk nedenleri oluşturmaktadır. Oyunların en büyük özelliği bu becerileri artırmasıdır; bu sınıfla RAM' yönlendirilmelerde azalma yaşanması amaçlanmaktadır. Ayrıca BİLSEM yönlendirmelerinde öğrenci üstün bir zeka veya yeteneğe sahipse bu sınıf ile öğrencilerin daha erken yönlendirilmeleri sağlanacaktır. Özellikle İlköğretim dönemi çocuklar oyun döneminde oldukları için okulda oyunun öğrencilerin üzerindeki etkisi tartışılamaz. Oyunla öğrendiği okulu öğrencinin sevmesi sahiplenmesi kaçınılmazdır. Akıl ve zeka oyunları ile öğrenciler sanal ortamdaki sanal oyunlar ve ilişkiler yerine; gerçek ortamda gerçek insan ilişkileri kurmakta ve hem bilişsel hem sosyal kazanımlar elde etmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığına proje olarak da sunduğumuz bu sınıfın her okul bünyesinde olmasını istiyor ve kendi imkanlarımızla da başarabileceğimizi duyurmak istiyoruz" dedi.

 

16-05-201916-05-201916-05-201916-05-201916-05-201916-05-2019

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.