VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İpekyolu ilçesine yönelik eğitim değerlendirme toplantısı yapıldı

İpekyolu ilçesine yönelik eğitim değerlendirme toplantısı yapıldı

İpekyolu Selahaddini Eyyubi  İMKB Anadolu Lisesi’nde düzenlenen toplantıda okul müdürlerine hitap eden Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin,  eğitimin lokomotif ilçesi olan İpekyolu’nun, her alanda göstereceği başarının Van’ın eğitim rengini yansıttığını söyledi.

İlçe bazlı yapılan eğitim değerlendirme toplantısının bu seferki adresi İpekyolu ilçesi oldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adem Çiftçi, İpekyolu ilçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri ve İpekyolu İlçesinde görev yapan okul müdürlerinin katıldığı toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.  

İl Milli Eğitim Şube Müdürlerinin kendi alanları ile ilgili bilgileri aktarmasının ardından okul müdürlerine hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, her ilçenin eğitim durumunu ayrı ayrı ele aldıklarını belirterek,  bu sayede her ilçenin kendi rengini, başarı oranını görme şansı bulduğunu söyledi.

Bu tür toplantılarının amacının okullarda cerayan eden bütün davranışların, eğitim durumunun genel bir durumunun ele alınması açısından önemli olduğunu belirten Kırekin, “Şube müdürlerimiz dört ana daldan bahs ettiler.  Amaç sadece dört öğretim dalı ile değil, okullarımızda cerayan eden bütün davranışların tekrar buradan gözden geçirilmesi, eğitim, öğretim, yönetim, yönetilişin tekrar tartışılması, gözden geçirilmesi, güzel örneklerin paylaşılması, olumsuzlukların değerlendirilmesini sağlamaktır. Devamlı il genelinde ilçe bazlı toplantılar sergiliyoruz.  Her ilçenin ayrı ayrı değerlendirmesini yapıyoruz. 

Van’ın eğitimi denince akla lokomotif olarak İpekyolu ilçesi geliyor. İlçenin eğitim durumu Van’ın rengidir. Özel okullarla birlikte 116 bin öğrencisi mevcut. Birçok ilin nüfusundan çok öğrenci sayısı mevcut.  Dolayısıyla İpekyolu ilçemiz eğitimdeki temel ilçemizdir. Bu ilçemizdeki başarı ve başarısızlıkta bize aittir.  Bu tür toplantılar nitekim bir değerlendirme türüdür.  Eğitimin her katmanında olduğu gibi, öğrencilerimizin akademik başarılarına da odaklanmalıyız.  Daha önce biliyorsunuz 3 yıl boyunca eğitime hiçbir destek görmedik, sürekli engel söz konusuydu.

Bugün Büyükşehir Belediyesi tarafından eğitime büyük destek alıyoruz. Bu yıl 8 Milyon bütçe ayrılarak okullarımız onarıldı. Büyükşehir ile yapılan anlaşma gereği önümüzdeki günlerde yine iki deneme sınavı yapacağız. Sayın Valimize desteklerinden ötürü teşekkürlerimi sunuyoruz. Sınav hayatın bir parçası, gereğidir. Çocukların başarısı için daha fazla gayret göstermeliyiz. Öğrencilerimizi gerek merkezi sınavlara ve uluslararası sınavlara hazır hale getirmek zorundayız.

İpekyolu ilçemizde okullarımızın yerel ve ulusal alanda birçok alanda dereceye girmesi bizleri sevindiriyor.  Birçok örnek uygulamada Van pilot il seçiliyor. Yoktan değil, var olan imkanlardan dolayıdır. Van’ın birçok örneği Türkiye’de model gösteriliyor. Bu anlamda bu imkanları iyi değerlendirmek lazım.  Bu madara okul müdürü ve ekibi çok önemlidir. Yeni yeni planlar, projeler, farklı çalışmalar yapmak gerekir. Öğrencinin hakkını mutlaka vermek lazım.  İletişim kanallarını sürekli açık tutun, velilerle irtibat halinde olun, öğrencilerin başarılarına ortak olun. Yeni yaklaşımlar, yeni yöntemlerle eğitim kurumlarımızı yönetmek zorundayız. Eski bilgilerle eğitim kurumlarını yönetemeyiz. Yeni metotlar geliştirmek zorundayız.  İlçe koordinatörlükleri kurarak, her ilçenin eğitimine yakın takip ve gelişmesi yönünde yeni adımlar atmasının önünü açıyoruz.  Bizim bu manada üç asıl ana hedefimiz var;  Birincisi tekli eğitime geçmek, ikincisi okullaşma oranını istenilen düzeye getirmek, üçüncüsü ise akademik başarıyı en üst noktaya getirmektir.  Okul müdürlerimizi en çok etkileyen en önemli unsur akademik başarıdır. TEOG kalktı diye bir gevşeklik söz konusu olamaz. Bunun için bir çok kurs açtık, deneme sınavları yapıyoruz ve kaynak kitap destekleri sunuluyor. Ama asıl olan elimizin altında olan öğrencilerimizin akademik başarısını üst düzeye çıkarmamız lazım. Okul müdürlerimiz eylem planları yaparak bunu başarmak zorundalar. Öğrencilerimize daha fazla rehberlik yapmak zorundayız” dedi.

Toplantıda okul servislerine ve projelere de değinen Kırekin, “ Öğrenci servisleri, taşımalı eğitim konularına dikkat edin. Ar-Ge projelerinde ilimizin genel durumu iyi. Ortaokul ve lise düzeyinde yapılan çalışmalara daha fazla ilgi gösterin. Van en çok proje sunan iller arasında yer alıyor. Aynı başarıyı bu yılda bekliyoruz. Kaliteli projeler üreterek yeni başarılara imza atmanızı bekliyoruz. Beyaz bayrak konusunu ihmal etmeyin. Her okulun beyaz bayrak çalışmasına katılmasını bekliyoruz.

 

Bu tür toplantıların ilçelerde düzenli bir şekilde yapılmasına gayret gösterilmeli. Bu gemide hep beraber yaşıyoruz. Bu geminin sağ salim bir şekilde limana yanaşması için gayret göstermeliyiz” şeklinde konuştu.  

13-12-201713-12-201713-12-2017

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.