VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Arttırılması Teknik Destek Projesi 2-4 Mart Tarihleri Arasında Van Elite World Otelde devam Edecek.

İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Arttırılması Teknik Destek Projesi  2-4 Mart Tarihleri Arasında  Van Elite World Otelde devam Edecek.

 Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse ettiği Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan “İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi” kapsamında geliştirilen “Okula Devamı İzleme ve Destek Sisteminin” etkin kullanılabilmesi amacıyla projenin tüm pilot illerinden gelen katılımcılarla Van’da bir çalıştay yapılmaktadır. Nitelikli önlem ve müdahalelerle ilköğretim kurumlarındaki devamı artırmayı hedefleyen proje, Van’ın de içinde bulunduğu 12 pilot ilde uygulanıyor.

 

VAN, 2 Mart 2015, Pazartesi

 

İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi kapsamında geliştirilen Okula Devamı İzleme ve Destek Sistemi;  devam konusunda risk taşıyan öğrencilerin tespiti ve riske uygun müdahalelerin geliştirilmesini amaçlamaktadır.

 

Konunun tüm boyutları ile incelendiği çalıştayın açılış konuşmalarını Van İl Milli Eğitim Temel Eğitim Şube Müdürü M. Şirin ATLI, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü AR-GE ve Projeler Dairesinden Fatih KAYNAR, Teknik Destek Ekibi Takım Lideri Nelin Lyons URMAN gerçekleştirmiştir. 

 

Sayın M. Şirin Atlı açılış konuşmasında katılımcıları Van’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etmiş ve Van ili devamsızlık oranlarıyla ilgili bazı istatistiki bilgiler vermiş ve bu projenin önemini vurgulamıştır.

 

Sayın Fatih KAYNAR yaptığı konuşmada ise MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün projenin çalışmalarına büyük önem verdiğini Pilot okullarımızdan başlayarak yapılan uygulamaların ülke geneline yaygınlaştırılarak sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak gerekli tüm çalışmaların yapılacağını ve çalıştayın tüm taraflar açısından verimli geçmesi dileklerini ifade ettiler.

 

Sayın Nelin Lyons URMAN yaptığı sunumda proje ile ilgili genel bilgilerin ardından Avrupa Birliğine üye ülkelerdeki eğitimden erken ayrılma konusundaki durum kısaca anlatılmış,  çocukların eğitimde kalmalarının önemine vurgu yapılmıştır. Daha sonra proje kapsamında geliştirilmekte olan okula devamı izleme ve destek sistemi hakkında genel bilgi verildikten sonra bu çalıştayın sahada uygulayıcılardan ve bu bağlamda okul müdürlerinden alınacak bilgiler ışığında geliştirilmesi ve böylece sistemin uygulanabilir olması anlatılmıştır.

 

Çalıştaya proje ekibinin yansıra projenin uygulandığı 12 ilden Temel Eğitim Şube Müdürleri ile 120 pilot okul müdürü katılım sağlamıştır.

 

Çalıştay Amaçları ve Planı

Van çalıştayı´nın iki temel amacı vardır:

Birinci amaç öğrenci devamsızlığına yol açan nedenlerin belirlenmesi ve bu nedenlerin giderilmesine yönelik destekler ve müdahalelerin seçilmesi için kullanılacak olan risk değerlendirme formlarını (RİDEF) gözden geçirmektir. Bu şekilde RİDEF formları ve soruları mümkün olan en işlevsel hale gerilemeye çalışılmaktadır.

Ikinci amaç devamsızlık nedenlerine müdahale etmek ve öğrenciye destek sağlamak için yapılacak müdahale süreçleri ve bu müdahalelerden sorumlu kişi ve birimler konusunda geliştirilen iş akış taslaklarını değerlendirmektir.

 

2 Mart günü birinci amaca yönelik, 3 Mart günü ikinci amaca yönelik toplantılar yapılacaktır. 4 Mart günü çalıştay çıkıntılarının özeti çalıştayın amaçlarına yönelik genel tartışmaya ayrılmıştır. Çalıştay iki grup şeklinde gerçekleştirilecektir.

 

Proje hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

http://mebidap.meb.gov.tr/?page_id=9


 

 

devamsızlık çalıştayıdevamsızlık çalıştayıdevamsızlık çalıştayıdevamsızlık çalıştayıdevamsızlık çalıştayıdevamsızlık çalıştayıdevamsızlık çalıştayıdevamsızlık çalıştayıdevamsızlık çalıştayıdevamsızlık çalıştayı

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.