VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müftülüğü, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ve YYÜ İlahiyat Fakültesi ile iş birliği imzaları atıldı

İl Müftülüğü, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ve YYÜ İlahiyat Fakültesi ile iş birliği imzaları atıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, eğitim-öğretim çalışmaları kapsamında kurumlarla iş birliği protokolü anlaşmaları yaparak, kurumların eğitime katkı sunmasını sağlamış oluyor.

İl Müftülüğü ile İşbirliği Protokolü  Anlaşması

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile İl Müftülüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı. İmza törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, İl Milli Eğitim Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Metin Ermiş katıldı.

Yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında bir protokol imzalanırken, aynı protokol çerçevesinde “Eğitimde İşbirliği” protokolü hazırlandı. 5 yıl geçerli olacak protokol kapsamında kentteki imam hatip ortaokulu, liseler ile seçmeli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi alan öğrenciler İl Müftülüğü desteklerinden faydalanabilecek. 

Protokol imzasının ardından açıklamalarda bulunan Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Milli Eğitim Müdürlüğü ile daha öncede işbirliği yaptıklarını hatırlatarak, “2010 yılında beri Milli Eğim ile okullarla, öğrencilerle, öğretmenlerle değişik programlar yapıyoruz. Hep bize kucak açtılar, sıcak karşıladılar, yardımcı oldular bizler de bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Çalışmalarımız ilimiz genelindeydi. Bu yıl ise Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde ilimizde de taşrada da yine birlikte hareket etmek üzere, bir protokol hazırlandı.” Dedi

İl Müftülüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nüm işbirliği ile yetişen nesiller ve gençlik bakımından çok güzel neticeler elde edileceğine dikkat çeken Arvas, “Dün Sayın Müdürümüz ile birlikte, Sayın Valimizi ziyaret ettik. Hazırladığımız protokol, Sayın Valimiz tarafından da imzalandıktan sonra, bugün bu protokollümüzün karşılığını tanıtmak amacıyla faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Malum olduğu üzere, bizim ortak yönlerimiz var. Müftülük ile Milli Eğitimin ortak yönlerinden bir tanesi hocalıktır. Yani öğretmenlere de hoca diyorlar, din görevlilerine de hoca diyorlar. Diğer ortak yönlerimizden bir tanesi de okumak, yazmak, kitap, ders, öğretmen/öğrenci ve kurs bizim ortak yanlarımızdır. Ben inanıyorum ki ilimizde bu iki kurum el ele verir ise yetişen nesiller ve gençlik bakımından çok güzel neticeler sonuçlar, geri dönüşümler olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Protokol maddelerini yerine getirmek için ellerinden gelenini yapacaklarını söyleyen Arvas, “Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün bize talepleri ne ise azami derecede bunu yerine getireceğiz. Bizim de zaman zaman isteklerimiz olacaktır. Bugüne kadar da isteklerimize olumlu cevap verdiler ve bu durumda kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Öte yandan İl Müftüsü Arvas, işbirliği protokolü kapsamında ihtiyacı olan imam hatip okullarına Kur’an-ı Kerim dağıtacaklarını bildirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ise Müftülük ile birlikte 5 yıllık işbirliği için protokol yenilemek amacıyla biraraya geldiklerini belirterek, “Zaten bizim yıllardır Müftülük ile birlikte yürüyen projelerimiz ve işbirliği protokollerimiz vardır. Tekrar 5 yıllık bir protokol yenilemek maksadıyla bugün burada huzurunuzdayız. Amacımız, Müftülüğümüzün, din görevlerimizin derin ve entelektüel bilgilerinden faydalanmak ve özellikle taşra kesiminden kalan eğitim kurumlarımızdaki seçmeli din derslerin, aynı zamanda zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin taşradaki din görevlileri tarafından da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerin olmadığı yerlerde destek olmaları esas alınmıştır. Müftülüğümüzün yapacağı her türlü konferans, seminer, toplantılar ile ilgili öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin katılımını bu protokol ile sağlamak durumundayız.” şeklinde konuştu.

Yapılan işbirliği neticesinde kentteki imam hatip ortaokulu ve liseler ile seçmeli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi alan öğrencilerin faydalanacağına işaret eden Kırekin, “Özellikle bizim okullarımız ile yürüyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleriyle, seçmeli din derslerinin müftülüğümüzün öğretim görevlileri tarafından verilmesi için Sayın Müftümüz ile işbirliği yaptık. Karşılıklı eğitim, karşılıklı diyalog ve karşılıklı paylaşım için bugün buradayız. Bu işbirliği yaklaşık 30 tane imam hatip ortaokulumuz, 20 tane imam hatip lisemiz için hayırlara vesile olur. Bunun yanında da diğer öğrencilerimizin de Seçmeli Din Kültürü derslerindeki verimlerini artıracaktır. Bu anlamda diyanetin katkılarını alarak sağlıklı bir eğitim ve öğretim süreci yürütürüz.” diye belirtti. 

Yapılan açıklamaların ardından İl Müftüsü Arvas, İl Milli Eğitim Müdürü Kırekin’e Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Van Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ile işbirliği protokolü

Van Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ile yapılan işbirliği protokolü İskele Öğretmenevi’nde yapıldı.  Burada yapılan işbirliği protokolüne İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, Van Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Orhan Bedir katıldı.

Van Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ile yapılan protokol anlaşması kapsamında,  eğitimde verimliliği artırmak amacıyla ihtiyaç ve beklentileri karşılayacak bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin düzenlenmesi hedefleniyor.

İlahiyat Fakültesi ile işbirliği protokolü

Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında iş birliği protokolü imzalandı.  İlahiyat Fakültesi Dekanlığında yapılan imza törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, İlahiyat Fakültesi Dekanı Mehmet Salih Arı, İl Milli Eğitim Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Metin Ermiş, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri katıldı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile yapılan işbirliği protokolü kapsamında ise özellikle imam hatip lisesi öğrencilerinin İlahiyat Fakültesine erişimini kolaylaştırılması amaçlanmaktadır.

 

Öğrencilerin İlahiyat fakültelerine yönelik ön yargıların kırılması yönünde yapılacak çalışmaları önemsediklerine belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, İlahiyat Fakültesi’ne erişimin önceki yıllara oranla daha da kolaylaştığını söyledi. İlahiyat Fakültesi ile yapılacak çalışmaların öğrencileri İlahiyat Fakültesi’ne teşvik etmenin önünü açacağını belirten Kırekin, iş birliği protokolünün hayırlı olmasını diledi.  

 

06-12-201606-12-201606-12-201606-12-201606-12-201606-12-201606-12-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.