VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ARAS, ''10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ'' DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Nurettin Aras, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ARAS, ''10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ'' DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

Bugün önemli bir gün. Bugün Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edildiği gün ve Dünya İnsan Hakları Günü. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, insanların onur ve haklar bakımından eşit olduğunu deklare ederken, insanların birbirine kardeşçe davranması konusunda çağrıda bulunmuştur. 

Maalesef, bugün dünyanın birçok yerinde en temel insani haklar ayaklar altındadır. Dün Irak'tı,  Afganistan'dı. İşte bugün Gazze, işte Doğu Türkistan, Myanmar... İşte bütün Ortadoğu... Dünya genelinde yaşanan insanlık trajedilerinden biri şimdi Filistin'de, Gazze'de yaşanmaya devam ediyor.

Evet insan hakları gününde, insanlığımızdan adeta utandığımız bir gün. Gazze'ye yönelik saldırılarda sivil halk, hastaneler, okullar, ibadethaneler, evler ve altyapı hedef alınıyor. Orada normal bir hayat yok artık. Masum insanlar hayatını kaybetmeye devam ediyor. Bütün bunları her saat canlı yayınlarda dehşet içinde izlemekteyiz. Hayatta kalanlar, temel ihtiyaçlardan mahrum ve kuşatma altında umutsuz bir şekilde yaşam mücadelesi veriyor. 

Dünyanın gözleri önünde insanlığı ayaklar altına alan, arşa çıkan feryatları görmezden gelenler çifte standartlar ve ikiyüzlülük içinde, çarpık zihinlerinde kurdukları dünyalarında evrensel olan insani değerleri bir bir yok ediyorlar. Bu zihniyet sahipleri acıları yürekler dağlayan çocukların hesabını nasıl verecek ya da verecekleri bir hesapları olacak mı?   

Eğitimciler kitlesi değerler dünyamızın gereği olarak; insanı merkeze alan, dünya barışına ve kardeşliğe öncelik veren  düşünce dünyamızla  geleceğimizi daha aydınlık günlere hazırlamanın azmiyle yaşayacağız. Ümidimiz odur ki Dünya İnsan Hakları Günü'nün bir sonraki yıl dönümü, bütün insanlık için barış, kardeşlik ve esenlik dolu olsun.

 

                                                                                                                                                                                                                         Mehmet Nurettin ARAS

                                                                                                                                                                                                                          İl Milli Eğitim Müdürü

 

10-12-202310-12-2023

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.