VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Kırekin´den Gürpınar Kaymakamı Osman Doğramacı´ya ziyaret

İl Müdürümüz Kırekin´den Gürpınar Kaymakamı Osman Doğramacı´ya ziyaret

İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin,  Gürpınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Tunç,  Gevaş İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Cüneyt Arvas, Çaldıran İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Aslan ile birlikte  Gürpınar İlçe Kaymakamı  Osman Doğramacı’yı makamında ziyaret etti.

 Gürpınar ilçesinin eğitim durumu hakkında fikir alışverişinin yapıldığı ziyarette, Kaymakam Doğramacı özellikle insanlar arasındaki kaynaşma, birlik ve beraberliğin önemi, toplumun birbiri ile kaynaşması, Doğu ve Batı ayrımı yapmaksızın yapılması gereken konular hakkında fikirler beyan etti.

Türkiye’de 1 Milyondan fazla öğretmenin, 15 Milyona yakın memur çalışanının bulunduğu belirten Doğramacı, “Toplumun kaynaşması anlamında çalışanların Türkiye’nin her yerinde, bölgesinde görev alması, çalışması büyük önem arz ediyor. Böylelikle toplum birbirine karışır, hamurlaşır ve güzel bir birliktelik ortaya çıkar. Ön yargıların tamamen kırılması gerekir.  Farklı kültürleri içselleştirmemiz lazım. Bireylerin farklı yerlerde görev yapması her zaman fayda sağlar” dedi.

“Eğitim camiası güzel işler yapıyor”

Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak birlikte yapılacak çalışmalar ile Gürpınar ilçesinin çehresinin değişeceğine inandıklarını belirten Kaymakam Doğramacı, “Eğitim camiası genel itibariyle güzel çalışmalar yapıyor. İnanıyorum ki birlikte çalışırsak daha güzel işlere imza atarız. Genel olarak eğitimin altyapı şuan iyi durumda. Van olarak eğitimde yakalanan bir ivme var, bunu daha üst seviyelere taşımak için gayret göstermeliyiz. Yani kendi bacağımızı kendimiz keseceğiz” şeklinde konuştu.

“Sürekli sınav öğrenciyi boğuyor”

Türkiye’de uygulanan eğitim sistemi hakkında da fikir beyan eden İlçe Kaymakamı Osman Doğramacı, mevcut sistemin öğrenciyi boğduğunu söyledi.

Özellikle sıklıkla yapılan sınavların öğrenci üzerinde çok etki yaptığını kaydeden Doğramacı, “Sürekli sınav öğrenciyi boğuyor. Sistemin sürekli değişmesini konuşuyoruz ama bir değişiklik söz konusu olmuyor. Öte yandan en büyük ideal insanlığa faydalı olacak nesiller yetiştirmektir. Öncelikle sorumluluk sahibi bir nesil yetiştirmeliyiz. Ahlak üzerine kurulmuş bir bilgi vermeliyiz. Bundan eksik olan nesil bomba olarak, silah olarak geri dönüyor. Temel sağlam olmalı ki, bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamalıyız. Memleketin en iyi üniversitelerinde, memleketin en büyük sorunları , sorunluları çıkıyor. Bu sorunları hep tartışır, konuşuruz. Sisteme takılıp kalmamalıyız. Suyun yönünü değiştirmemiz lazım. Sorumsuz bir nesil, sorunlu bir gelecek, Sorumlu bir nesil sorunsuz bir gelecek demektir. Çocuklarımıza sorumluluk yüklemeliyiz ki, hayata alışsın. Yeni genç öğretmenlerle Batı’ya örnek olabiliriz. Farklı bir bakış açısıyla, farklı nesiller yetiştirebiliriz. Hayat boşluk kabul etmez. İnsanların ellerinden tutmak lazım ” şeklinde konuştu.  

“Gönül Köprüsü güzel bir çalışmaydı”

Kaymakam Doğramacı’ya yeni görev yerinde başarılar dileyen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her zaman desteğe, katkı sunmaya hazır olduklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasetttin Kırekin ise, özellikle önceki yıllarda uygulanan “Gönül Köprüsü” projesine değindi.

Bu proje sayesinde Doğu Batı kaynaşması açısından güzel bir çalışmanın ortaya çıkığını, bunun devam edilmesi gerektiğini belirten Kırekin, “Amaç önemlidir. Gönül Köprüsü bu açıdan güzel bir çalışmaydı. Bu projenin tekrardan devam edilmesi inanıyorum ki, kaynaşma anlamında daha faydalı olacaktır. Söz konusu proje sayesinde çok sayıda öğrenci batı illerini görerek, yeni arkadaşlıklar, çevreler edindi. Bu da onların bakış açısını değiştirdi. Aynı şekilde Batı’dan gelen öğrencilerde burayı görerek, yeni arkadaşlıklar, dostluklar edindi. Böylelikle ön yargıların önüne geçilmiş oldu. Neslin kaynaşması, bölgeler arası ziyaretler, gelecek adına güzel umutlar doğurur” dedi. 

10-01-201710-01-201710-01-2017

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.