VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Personeline İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimi verildi

İl Milli Eğitim Personeline İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimi verildi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Personeline İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi verildi. Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda verilen eğitim programına katılan İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, kurum içinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği için bu önemli eğitimlerin verilmesinin şart olduğunu söyledi.

Hayatın her anında insanların kazalara maruz kalabileceğini, gerek iş yerinde, gerek evinde veya başka yerde karşılaşabilecek kötü durumların olabileceğini belirten Kırekin, “Bundan dolayı iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgi ve birikime sahip olmak lazım. İşin sağlığının yanında işin güvenliği de önemlidir. Aksi takdirde telafisi mümkün olmayan olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Kurum içiresinde tabi her bölümün farklı görevleri ve sorumlulukları vardır. Risk ve tehlikelere karşı hazır ve birikimli olmalıyız. Değişik alanlarda çalışan personelin iş güvenliği risklerini de öğrenmesi önemlidir. Her bireyin huzurlu bir şekilde çalışma hayatını sürdürmesine özen göstermeliyiz. . İş hayatındaki en basit tedbirsizliklerin bile büyük sıkıntılara yol açtığını hatırlamalıyız. Hiç kimse iş kazasına uğramak istemez. Bu yüzden çalışanlar işlerini büyük bir dikkatle yapmalıdır. Bunu yanında elbette yöneticiler gerekli tedbirleri alacak ve bu konularda eğitimleri verecek. Bu kapsamda önemli bir konu olan iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Mekanlar iş sağlığını etkilediği gibi, güvenliğini de etkiliyor. Biri işi doğru yapabilmek için genel prensiplere sahip olmak gerekir. Hayatımızı ilgilendiren hiçbir bilgi zararlı değildir. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. Dünyanın her yerinde ve işinde bu temel bir prensiptir.  Günlük hayatımız için de bu önemlidir. Milli eğitim camiası olarak önemli bir insan kaynağına sahibiz. 300 Bini aşkın öğrenci, 20 Bine yakın öğretmeninin, çalışan personellerin iş güvenliği ve sağlığını düşünmek zorundayız. Zaman zaman kazalarla, veya farklı münferit gelişmelerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Kazalar kaçınılmazdır ama ne kadar bilgi sahibi olursak, donanımlı olursak o kadar tedbir alırız. Bu bakımdan içinde bulunduğumuz idari şartlarda eğitimimizi almamız gerekir. Bu eğitimlerin başta kendimiz için gerekli olduğunu bilmemiz gerekmektedir” şeklinde konuştu.    

 İş sağlığı ve güvenliği konusunda sunum yapan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nurcan Alpaslan ise, genel iş güvenliği kuralları oluşturulması, kazaların ve meslek hastalıklarının önlenmesi ve güvenli bir iş ortamı oluşturulması konularında katılımcılara bilgiler verdi.


13-06-201713-06-201713-06-201713-06-2017

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.