VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan TEVKE'den 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan TEVKE'den 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı

Değerli Meslektaşlarım;

 İnsan yetiştirmek en kutsal ve önemli görevlerden biridir. Bu önemli göreve talip olan ve en zor şartlarda bile hakkıyla yerine getiren tüm öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum. "Bizler 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurumum' düsturuyla medeniyetler inşa etmiş bir inancın mensuplarıyız. Bu inançla, öğrenmenin de, öğretmenin de kutsal bir görev olduğuna inanırız. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk de 'Bir toplum ulus olabilmek için mutlaka eğitimcilere, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus haline getirirler' diyerek öğretmenlerin ifa ettiği kutsal ve önemli görevi işaret etmiştir 

Bundan doksan dört  yıl önce, 11 Kasım 1928 tarihinde yeni kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını vermiştir. Bu önemli kararın üzerinden 14 gün geçtikten sonra; 24 Kasım 1928 tarihinde meclisin aldığı karar resmileşerek yürürlüğe girmiş ve 24 Kasım "24 Kasım Öğretmenler Günü" olarak ilan edilmiş, o günden sonra da bütün Türkiye'de kutlanmaya başlanmıştır.

Türk Milleti'nin gönlünde, meslekten öte saygın ve kutsal bir yeri olan sizlerin Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üstün bir vazife şuuruyla sevgiyi, insan onur ve haysiyetini temel alarak, kutsal görevlerinizi en güzel şekilde yerine getirmeye devam edeceğine inancımız tamdır.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, mesleklerini icra ederken vefat eden bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; yılmadan, yorulmadan üzerlerine yüreklerinden başka bir şey kuşanmayan siz değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutlar hepinizi gönül dolusu sevgi, saygı ve muhabbetlerimle selâmlarım.

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.