VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan TEVKE'den Yeşilay Haftası Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan TEVKE'den Yeşilay Haftası Mesajı 

5 Mart 1920 tarihinde kurulan Hilâl-i Ahdar Cemiyeti'nin kuruluş tarihini içeren 1-7 Mart Haftası, sağlıklı nesiller yetiştirmek; alkol, sigara ve uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele etmek amacıyla ülkemizde her yıl "Yeşilay Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Günümüzde madde bağımlılığı tüm dünya için ortak bir sorun haline gelmiştir. Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar aile bağlarımızı zayıflatmakta, gençlerimizin merhamet duygularını karartmakta, manevi değerlerimizden insanları uzaklaştırmaktadır. Çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm bireylerde yıkıcı ve zararlı etkilere sebebiyet vermektedir. Ülke ekonomimizde de büyük kayıplara neden olan alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelere ulaşılmasını önlemek tüm toplumumuzun görevidir.

"Bağımlılıklarla mücadele ortak sorumluluğumuzdur"

Değişen dünyayla birlikte madde bağımlılığının yanı sıra genç kuşağı tehdit eden bir yeni tehlike de teknoloji bağımlılığıdır. Bu konuda Van Millî Eğitim Müdürlüğü olarak farkındalıkların oluşturulmasında, ulusal ya da uluslararası düzeyde yapılacak çalışmaların içinde ve yanında olmaya azami derecede özen göstermekteyiz. Çünkü çocuklardan başlayarak gençlerimizin ve toplumun her kesiminden vatandaşımızın hayat standardını olumsuz yönde etkileyen tüm bağımlılıklarla mücadeleyi ortak sorumluluk olarak görmekteyiz.Bu konuda her okulumuza birer yeşilay odası yapıyoruz.

"Geleceğimizi ve Evlatlarımızı Madde Bağımlılığından Koruyabilmek İçin El Ele Vermeliyiz"

Gerek kamu kurumları, gerek sivil toplum kuruluşları ve gerekse vatandaşların işbirliğiyle, başta çocuklar ve gençlerimiz olmak üzere tüm yurttaşlarımızı bağımlılığa sebep olan zararlı maddelere ulaşmalarını önlemek ve bilinçlenmelerini sağlamak amacıyla mücadele edilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu konuda en etkili çözüm aile içinde verilen eğitimle olacaktır. Çocukları bu zararlı maddelerden uzak tutmak ve bilinçlendirip korumak, ailelerin en başta gelen görevlerindendir.

Bu düşünceler çerçevesinde, halkımızı Yeşilay gönüllüsü olmaya davet ediyor, haftanın yarınlarımızın teminatı gençlerimiz ve çocuklarımız için hayırlı olmasını diliyor,

Sağlıklı nesiller yetiştireceğimiz huzurlu bir yaşam temennisiyle tüm vatandaşlarımızın Yeşilay Haftası'nı kutluyorum."

 


                                                                                                                                                                                                                                                                               Hasan TEVKE

                                                                                                                                                                                                                                                                       Van İl Milli Eğitim Müdürü                                

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.