VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Genç Sadâ Erkekler Arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’ Van finali yapıldı

“Genç Sadâ Erkekler Arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’ Van finali yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Van İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Anadolu İmam Hatip Liseleri arası “Genç Sadâ Erkekler arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’ Van finali yapıldı.

Edremit İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin koordinatörlüğünü yaptığı, İmam-ı Azam Camii Konferans Salonunda düzenlenen ve 15 imam hatip lisesinin yarışmacı olarak katıldığı etkinliğe İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Din Öğretimi Sorumlu Şube Müdürü Fesih Vural, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.
Yarışma öncesi kısa bir konuşma yapan Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Selayman Çatal, bu güzel yarışmanın kaybedeninin olmadığını belirterek, “Gençliğin çok farklı, anlamsız yarışmalarla tüketildiği, ahlaksızlığa itildiği günümüzde, bu güzel gençlerimizin iyilik üzerine yarışmaları, Kur’an okuma üzerine yarışmaları çok daha anlam kılmaktadır. Kur’an-ı anlamak insanı anlamaktır. Kur’an-ı anlamak hayatı anlamakdır. Kur’an kelimenin tam manasıyla bir hayat kitabıdır. Kur’an okumak ucu cennete ulaşan bir yolculuğa çıkmaktır. Rabbim hepimizi Kur’an-ı okuyan, anlayan ve hayatını onunla inşa edip hayatına aktaranlardan eylesin” şeklinde konuştu.
  “DÜNYAYI BU DAR BOĞAZDAN KURTARACAK OLAN KUR’AN AHLAKIDIR”
Dünyanın içinde bulunduğu çıkmazdan, sıkıntılardan kurtaracak olanın Kur’an ahlakı olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, “Bu güzel yarışmaya şahitlik yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bundan ötürü tüm katılımcıları Allah’ın güzel selamıyla selamlıyorum. Ne mutlu bize bu güzel nesli, Kur’an’ın yolunda olan bu güzel kuşağı burada dinliyor olmamıza. Dünyayı bu dar boğazdan, bu keşmekeşlikten, bu girdaptan, bu çileden çıkaracak olan hiç şüphesiz Kur’an ahlakıdır. İnsanlar Kur’an-ı Kerim’e meyil ettiklerinde, onu kanaat ettiklerinde insanın içerisinde bir hoşnutluk, bir güzellik çıkıverir. Buda Kur’an-ın mucizelerinden biridir. Bugün burada güzel kardeşlerimiz Kur’an-ı Kerim’i en güzel şekilde okuyarak Kur’an-ı bir kez daha sevdirmenin, bir kez daha okumaya bizleri teşvik etmenin gayreti içinde bulundular. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu güzel yoldan hiç ayrılmasınlar ve hep ailelerine, çevrelerine, toplumlarına bu güzelliklerle örnek olsunlar. Son dönemde toplumların içinde bulunduğu bu zilletten çıkaracak olan Kur’an-ı Kerim’i genç nesillere sevdirmenin yolu da bu olacaktır. Bu anlamda bu genç kardeşlerime teşekkür ediyorum. Onları yalnız bırakmayan, onların yetişmesinde emeği geçen ailelerine, kardeşlerine, onları en güzel yetiştiren öğretmenlerine, okul yöneticilerine hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah bizleri bu yoldan uzak tutmasın. Bizi sürekli Kur’an yolunda, Kur’an ahlakıyla işleyenlerden eylesin” şeklinde konuştu.
Anadolu İmam Hatip Liseleri arası “Genç Sadâ Erkekler arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında Edremit İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencisi Sefa Ersöz Akıncı birinci, Özalp İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencisi Faruk Aykut ikinci, Hüseyin Çelik İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencisi Seyfullah Muaz Sıgırta ise üçüncü oldu.
Dereceye giren öğrencilere protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.


28-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-2016
Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.