VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Oyuncak Kumbaram Projesi Tuşba Zambak Anaokulunda Başladı.

“Oyuncak Kumbaram Projesi Tuşba Zambak Anaokulunda Başladı.

Tuşba ilçesi Zambak Anaokulu’nda düzenlenen programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Kıyesettin Kırekin, ´Oyuncak Kumbaram Projesi´ kapsamında şu anda 5 okula bırakılan kumbaraların daha sonra merkez ve ilçelerde belirlenecek olan 21 okula daha bırakılacağını söyledi. Yapılan bütün faaliyetlerin çocukların daha iyi bir geleceğe sahip olması adına yapıldığına vurgu yapan Kırekin, "Bizlerde okulöncesi eğitimin güçlendirilmesi, yaygınlaştırılması, daha sempatik hale getirilmesi ve çocuklarımızın uygun ortamlarda, uygun araç gereçlerle uygun mekânlarda öğrenim görmeleri için çeşitli projeler geliştiriyoruz. Bu proje de, geliştirilen birçok projenin somut bir göstergesidir. Çünkü burada hepimizin fiili olarak katkısının olabileceği bir projedir. Ben bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Nuran Altan Göl ise, eğitimin ilk basamağını oluşturan okulöncesi eğitimin gömleğin ilk düğmesi olduğunu belirterek, bunun doğru iliklenmesi gerektiğini dile getirdi. Okulöncesi eğitimin çocuğun doğduğu günden temel eğitime başladığı güne kadar geçen yılları kapsayan ve çocukların daha sonraki yaşamlarında önemli rol oynayan; bedensel, psikomotor, sosyal, duygusal, zihin ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, kişiliğin şekillendiği ve çocuğun devamlı olarak değiştiği bir süreç olduğunu belirten Göl, “Bu nedenle, çocuğun küçük yaşlarda sağlıklı bir ortamda gelişimini sürdürmesi önem kazanmaktadır. Ana kucağındaki yoğun ilgiden sonra, anaokulu ortamı çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. Olumlu ya da olumsuz anlamda verilen her şey onları yetişkinlik yıllarında da doğrudan etkilemektedir. Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenir. Okulöncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun var olan yeteneklerini görünür kılmaktır” şeklinde konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından, katılımcılar tarafından oyuncak ve kırtasiye diye adlandırılan kumbaralara hediyelerin bırakılması ile son buldu.


oyuncak kumbaram 2015oyuncak kumbaram 2015oyuncak kumbaram 2015oyuncak kumbaram 2015oyuncak kumbaram 2015oyuncak kumbaram 2015oyuncak kumbaram 2015oyuncak kumbaram 2015oyuncak kumbaram 2015

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.