VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kitabın Yeni Başkenti Van

Kitabın Yeni Başkenti Van

Van'da okuma kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan "Kitap Van" projesi kapsamında 235 bin 190 TÜBİTAK kitabı, Vali Ozan Balcı ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın katıldığı törenle öğrencilerle buluştu.

Selahattin Eyyübi Anadolu Lisesinde yapılan tören Kitap Van projesinin tanıtım filmiyle başladı.

Programda konuşan Vali Ozan Balcı, projenin önemine dikkat çekerek, Türkiye'ye model olacağını söyledi.

HEDEF 1 MİLYON KİTAP

"Kitabın yeni başkenti Van" sloganıyla başlatılan Kitap Van projesinin startının da verilmiş olduğunu vurgulayan Vali Ozan Balcı, "İlk etapta 235 bin 190 TÜBİTAK kitabını okul öncesi, ilkokul, orta okul ve lisedeki çocuklarımızla buluşturduk. İnşallah bundan sonraki hedefimiz 3 ay içerisinde 1 milyon kitapla okullarımızın kütüphanelerini donatmak çocuklarımızı kitaplarla buluşturmak. Sadece kütüphaneleri kitaplarla doldurmayacak, okuma kültürünü de yaygınlaştırmak için çalışmalar yürüteceğiz. Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmamız lazım. Devletin ve milletin ürettiği kaynakları, milletin geleceği olan çocuklara kullanmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Çocuklar bizim göz bebeğimiz. Bu uzun soluklu bir iş." dedi.

KİTAP OKUMA TÖRENLERİ YAPACAĞIZ

Kitap okumayı sevdirmek için yıl içinde belirli periyotlarda okuma törenleri yapılacağını vurgulayan Vali Ozan Balcı, şunları söyledi:

"Düzenlediğimiz törenlerde başarılı olan çocuklarımızı ödüllendireceğiz. Nitelikli bilgiyle sahip olmak için kitap okumak gerekiyor. Kitap okuyan çocuklarımız Dünyanın ve Türkiye'nin en büyük yazarlarıyla, çizerleriyle, düşünürleriyle bir araya getirmiş oluyoruz. Kitap okuma bir yaşam tarzı olmalı. 235 bin kitap dağıtıyoruz. Bu 235 bin mutluluk, sevinç demek. Bunları birleştirdiğimiz zaman kocaman bir mutluluk demek. Biz ayrıca 12 ilçemizde anne bebek kütüphanesi yapıyoruz. Bu Türkiye'de bir ilk. Yeni bir halk kütüphanesinin temelini atıyoruz. İlimize yeni kültür merkezi kazandıracağız. Bu kitap projemiz Vanımıza, çocuklarımıza gençlerimize hayırlı olsun."

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise, böyle bir projenin startında Van'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Van'da çok güzel gelişmelerin olduğunu anlatan Prof. Dr. Mandal, "Van okumayla, kitapla, gökyüzü gözlem etkinliği ile, bilim ve teknolojiyle buluştu. Bizim bugün burada yaptığımız etkinlik çok anlamlı. Bir ilde tüm okullara TÜBİTAK kitapları ulaştı. Buda bizi çok memnun etti." dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ozan Balcı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal çocuklarla birlikte fotoğraf çekip kitapları inceledi.

Programa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu, kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Tevke, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

06-10-202206-10-202206-10-202206-10-202206-10-2022

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.