VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve "YeşilÇağ"

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve

Kurumumuz Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortağı olduğu "GreenAge - Fostering Competences of Students and Teachers for the Future in line with "New Green Deal Regulations" [YeşilÇağ- Yeni Yeşil Anlaşma Düzenlemeleri" doğrultusunda Öğrencilerin ve Öğretmenlerin Gelecek İçin Yetkinliklerinin Artırılması] isimli Erasmus+ Ana Eylem 2 ? Okul Eğitiminde Stratejik Ortaklıklar Projesi Polonya Ulusal Ajansı tarafından kabul edilip hibelendirilmişti.

2 sene sürecek olacak projedeki ortaklar Polonya'dan Gelişim ve Yenilik için Eğitim Ajansı (IDEA), İspanya'dan StuCom, Çek Cumhuriyeti'nden EuPro, Polonya'dan Plock'ta Mesleki Eğitim Merkezi ve Türkiye'den Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü'dür.

Bu projenin genel hedefi orta öğretimde Avrupa Yeşil Anlaşması konusunda bir kapasite oluşturmak ve öğrencileri gelecekteki "yeşil" kariyerlerine hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusundaki özel hedefler ise:

- Rehber öğretmenlerin çevre ve iklim değişikliği ve yeşil beceriler konusundaki kapasitelerini geliştirmek, böylece Avrupa yeşil anlaşma dönüşümü konusunda öğrencileri destekleyebilmeleri ve rehberlik edebilmeleri,

- Hedef gruplar arasında yeşil geleceği savunacak liderler yaratmak,

- Okul öğrencileri arasında çevre dostu bir zihniyeti teşvik etmek,

- Avrupa Yeşil Anlaşması kapsamında öğretmen, öğrenci ve aileleri bilinçlendirmektir.

Bu hedefleri gerçekleştirmek amacıyla proje kapsamında üç adet fikri çıktı oluşturulacak ve uluslararası erişime açık olarak sunulacaktır. Bu çıktılar öğrenciler ve rehber öğretmenler için öğrencilerin gelecekteki 'yeşil' kariyerlerinde başucu kitabı olacaktır. Bu çıktılar şunlardır:

1-      Yeşil Çağ Kariyer Rehberi

2-      Yeşil Çağ Platformu

3-      İklim-Zinciri Dergisi

Bu çıktıları oluşturmak ve hedeflere ulaşmak için proje kapsamında gerçekleştirilecek ulus ötesi toplantıların ilki Haziran 2022'de Varşova, Polonya'da gerçekleştirilmiştir. Kurumumuzdan 3 proje uzmanı bu toplantıda yer almıştır.

Projenin ilerleyişini takip etmek ve kaliteli çıktılar oluşturmak amacıyla proje süresi kapsamında hem ulusötesi hem de çevrimiçi toplantılar düzenlenmeye devam edecektir.

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.