VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

''ŞEHRİMİZ VAN'' DERS KİTABI TAMAMLANDI

''ŞEHRİMİZ VAN'' DERS KİTABI TAMAMLANDI

 

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına editörlüğünü İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Şirin ATLI'nın yaptığı 'Şehrimiz Van' ders kitabı tamamlandı. Söz konusu ders kitabı, önümüzdeki eğitim öğretim yılında ortaokullarda seçmeli ders olarak yerini alacak.  

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi kapsamında 'Yenilikçi Uygulamalara İmkân Sağlanacak'  hedefi doğrultusunda hazırlanan 'Şehrimiz Van' ders kitabı tamamlanarak basım aşamasına geçildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim çerçevesinde, çocukların kendi bölgelerinin üretim, kültür, sanat ve coğrafi kapasitesini keşfetmesi, bitki ve hayvan türlerini, yöresel yemeklerini, oyun ve folklorünü tanıması, derslerle bütünleşik veya ders dışı etkinliklere ağırlık verilmesi yönünde yapılan çalışmalar sürerken, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bu doğrultuda Van'ı her yönüyle tanıtan 'Şehrimiz Van' ders kitabını hazırladı.

Editörlüğünü İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Şirin ATLI'nın yaptığı 'Şehrimiz Van' ders kitabının hazırlandığını ve basım aşamasında olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hasan TEVKE, ders kitabının önümüzdeki eğitim öğretim yılında ortaokullarda seçmeli dersler arasında yer alacağını söyledi.

Bu çalışmanın temel amacının, öğrencilerin yaşadığı şehri tanıması, kültürü hakkında bilgi sahibi olması, öğrencilerin yaşamında kalıcı bir iz bırakması yönünden faydalı olacağını belirten Hasan TEVKE, "Bu kapsamda "Şehrimiz Van" dersinin işlenişinde etkililiği artırmaya katkıda bulunması ve öğrencilerimizin yaşamında kalıcı bir izlenim bırakması amacıyla materyal hazırlık çalışmaları yapıldı. Buna göre materyalin ilk 2 (iki) ünitesi Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce;  3, 4 ve 5. üniteleri ise İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce  hazırlanmıştır.  Bakanlığımız ilgi yazıları gereğince  müdürlüğümüzce hazırlanan  "Şehrimiz Van" dersi, öğretim materyalinin müdürlüğümüzce basımının yapılması, elektronik ortamda  dağıtımı  müdürlüğümüzce uygun görülmüştür. Bu kapsamda önümüzdeki eğitim öğretim yılında öğrencilerimiz bunu seçmeli ders olarak okuyacaklardır. Bu çalışma Türkiye'de bir ilk. Öğrenciler için faydalı olacaktır. Van için ayrıca güzel bir çalışma, emeği geçenleri kutluyorum" dedi.

DERS KİTABI BEŞ ÜNİTEDEN OLUŞUYOR

Söz konusu derginin birinci ünitesinde 'Şehirlerin Hikayesi', ikinci ünitede 'Şehirde Yaşam' konusu yer alırken, diğer üç ünitede ise 'Şehrimi Tanıyorum', 'Şehrim Çalışıyor' ve 'Şehrimde Ben' konuları ile tamamen Van'ın tanıtımı ile ilgili konulara yer verilmiş.  

'Şehrimiz Van' ders kitabının Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün (van.meb.gov.tr) dijital portalında da yayınlandığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hasan TEVKE, Van'ı merak eden, Van ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenlerin bu portaldan bilgilere rahatlıkla ulaşabileceğini kaydetti.

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.