VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlere yönelik “İklim Değişikliği” semineri düzenlendi

Öğretmenlere yönelik “İklim Değişikliği” semineri düzenlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından yürütülen, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimince koordine edilen “İklim Değişikliği” konulu seminer düzenledi.

 Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapılan İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi seminerine İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mühendisi Kader Tugan Şahin, Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Abdullah Yıldızbaş ve öğretmenler katıldı.

 

Seminer öncesi konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, yılladır gündemimizde yer alan iklim değişikliği, doğanın dengesi ile oynama, doğaya insan eliyle verilen zararların etkisi güncel bir konu. Bu konuda paneller, seminerler, programlar yapıldı. Ama biz bunu doğrudan öğretmen ve öğrencilerimize ancak böyle bir faaliyetle yansıtma imkanı bulduk. Kurumumuza bağlı AR-GE birimince böyle bir fikir gelince hemen öğretmen ve öğrencilerimizde farkındalık yaratma anlamında eğitimlere katmak istedik. Gerek öğretmenlerimiz, gerekse öğrencilerimizin iklim değişikliği konusunda yeni bilgilere, yeni donanımlarla  bilinç sahibi olurlar diye düşündük. Eğitim alacak öğretmenlerimiz öğrencilerimize, öğrenciler ailelerine, aileler topluma bu bilgileri aktarınca bir döndü oluşur. Küresel ısınma, doğa tahribatı her gün biraz daha büyümekte. Maalesef kendi elimizde doğayı olumsuz etkiliyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki, yüzyıllar önce, doğa kendi dengesini, döngüsünü çok iyi yürütüyordu. İnsan hayatına ne zaman ‘a doğal’ şeyler yani sanayileşme, teknoloji girince doğa yok oldu. Doğa bizim yaptığımız nankörlüğe isyan etmek üzere. Bu anlamda bu seminerleri önemsiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ve bu işi yürüten Yıldırım Beyazıt Üniversitemize ve değerli hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kırekin’in konuşmasının ardından projede akademik ve danışman olarak görev alan Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Levent Kurnaz ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Uzun katılımcılara iklim değişikliği konularında bilgiler verdi.

 "İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi"nin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından 2015 yılında başlatılan ve 17 pilot ilde yürütülen projenin temel amacı, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ilk ve orta öğrenim kurumlarında bulunan öğrenci ve öğretmenlere yönelik iklim değişikliği konusunda farkındalık geliştirme eğitimlerinin verilmesi, iklim değişikliği konusunda hedef tutum ve davranışların değişmesinin sağlanması, eğitim süresince uygulanan programın yaygın etkisinin hedeflenmektedir.

 

 Proje kapsamında Edremit, İpekyolu,Tuşba ilçelerinde okulları yerinde ziyaret edilerek öğrencilere yönelik farkındalık etkinlikleri ve eğitimleri düzenlenecektir. Ayrıca öğrencilere bilim kamplarına katılmak suretiyle çeşitli uygulama ve deneylerle tecrübe kazanması ve bunu okullarında bulunan öğrencilere aktarması sağlanacağı belirtildi.

 

Proje kapsamında ayrıca iklim kampları kurulacağı, iklim değişikliği konularında resim, kompozisyon, fotoğraf ve film yarışmaları yapılacağı da ifade edildi.

 

12-05-201712-05-201712-05-201712-05-201712-05-2017

 

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.