VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Devlet katkısı, öğrencilerin işbaşında eğitimine katkı sunacak

Devlet katkısı, öğrencilerin işbaşında eğitimine katkı sunacak

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İşletmelerde Beceri Eğitimi için Protokol imzalayan Kurum müdürleri  Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kahvaltıda buluştular. Programa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü temsilen Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu Şube Müdürü Mustafa Danışman, ,Edremit İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Haydar Orhan, M. Bakır Bedevioğlu, Edremit İlçe Nüfus Müdürü Adem Öznur,  ile Mesleki Lise Müdürleri katıldılar.

 İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Danışman, İlimizdeki Mesleki çalışmalar ile Mesleki sorunlar ve çözüm önerileri hakkında bilgi verdi.

Danışman, ülkemizin Mesleki ve Teknik olanağının iyi bir düzeyde olduğunu , eksiklerin giderilmesi ile daha da güzel bir seviyeye ulaşacağını bildirerek, işletmelerde Mesleki Eğitim gören öğrencilere yapılacak devlet katkısının ilimiz öğrencilerin işbaşında eğitimine katkı sunacağı ve bununla ilgili sektörlerin ziyaret edilerek anlatılması gerektiğini ifade etti.

Mmesleki eğitimin ülkemizde istenen niteliğe ulaşması için mesleki eğitimi tanıtım ve yönlendirme çalışmalarını zamanında ve ailelere ulaşılarak anlatılması gerektiği  ifade eden Danışman, öğrencilerin mesleki eğitimde başarılı olmaları için devam oranının artırılması, devamsızlıkların en alt seviye düşürülmesi için ev ziyaretleri ve ailelere yönelik seminer ve konferansların yapılmasının fayda sağlayacağını beyan etti.

 “Meslek lisesi öğrencilerine farklı sınav sistemi getirilmeli”

Okul Müdürü Şevket Meydan ise, ÖSYM sınavlarında meslek Lisesi öğrencilerinin yoğun meslek dersi programı altında YGS ve LYS sınavlarına diğer türlerdeki lise öğrencileri kadar çalışma zamanı ayıramadıklarını belitti.

Meydan, Bakanlığın bu konuda farklı çalışmalar yapması  ve Meslek Lisesi öğrencilerine farklı  sınav sistemi getirilmesi önerisinde bulundu.

Öğrencilerin 12. Sınıfta Beceri Eğitimi’nde yeteri kadar istihdam alanı olmayışının da büyük problem olduğunu dile getiren Meydan, hasta ve yaşlı bakım öğrencileri için Kamu Hastaneleri Birliği’nin geçmiş yıllarda yaptığı gibi gelecek yılda da staj alanı oluşturması gerektiğini söyledi.

 

Toplantı sonrası  Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yönetici ve Yiyecek-İçecek Alanı öğretmen ve öğrencilerine teşekkür eden İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Danışman, ev sahipliğinden dolayı Okul Müdürü Şevket Meydan’a teşekkür etti.

 

15-03-201715-03-2017

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.