VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van geneli YGS değerlendirme toplantısı yapıldı

Van geneli YGS değerlendirme toplantısı yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Van Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve Okul Müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan  İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, ilçe milli eğitim ve okul müdürleri ile makro ve mikro düzeyde bu tür toplantıları yaptıklarını belirterek, il ve ilçe okullarının başarı ve başarısızlık oranlarını bu sayede ele aldıklarını söyledi.

Bilimsel ölçekler üzerinden genel sınav göstergeleri, karşılaştırma, analiz ve ne tür çalışmaların yapılacağı gibi konuları gerek ilde, gerekçe ilçelerde düzenlenen toplantılarda ele aldıklarını belirten Kırekin, bu konuda okul müdürlerinin görüş ve fikirlerine de başvurduklarını kaydetti.

Eğitimi etkileyen birçok faktörün olduğuna değinen Kırekin, yapılan toplantılarda okulların durumlarını analiz ederek, gerek insan kaynağı, gerekse fiziki durumları inceleme, görme fırsatı bulduklarını ve buna yönelik yapılanmalara gittiklerini vurguladı.

Kırekin’in ardından söz alan Van Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Türkiye’nin eğitim anlamında altın çağını yaşadığını belirterek, özellikle fiziki yapıya  büyük önem verdiklerini  ifade etti.

Van’ın da bu anlamda diğer illerle eş değer olduğunu belirten Parlak, “Öncelikle algıları kırmak lazım. Van’ın eğitimdeki ortalaması, sıralaması Van’a olan bakış açısına da etki yapıyor. Burayı tercih edenler bu sıralamayı baz alıyor. O yüzden sıralama bizim için önemlidir. Sözleşmeli öğretmenlerin bu yaraya merhem olacağını düşünüyorum. Bunlar tali unsurlardır. Önemli olan birinci dereceye öğrenciye dokunmaktır. İkinci önemli derece ise yürekten sahip çıkmaktır” şeklinde konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ortaöğretimden Sorumlu Şube Müdürü Fesih Vural, Ortaöğretim okullarının son üç yılına ait YGS verileri üzerinde Türkiye ve Van karşılaştırmaları yaparak, okulların başarı oranları, il sıralamaları, yıllara göre derslerin net sayılarına göre düşüş ve ilerlemeler ile ilgili konularında istatistiki verilerle slayt sunum yaptı.

 

03-03-2017

03-03-2017
03-03-201703-03-2017

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.