VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehber öğretmenlere Travma Eğitimi ve Müdahale Teknikleri Semineri verildi

Rehber öğretmenlere Travma Eğitimi ve Müdahale Teknikleri Semineri verildi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi işbirliği ile rehber öğretmenlere yönelik Travma Eğitimi ve Müdahale Teknikleri, ölüm ve yas konularında iki günlük seminer düzenlendi.

İpekyolu Sehaladdini Eyyubi İMKB  Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Sığınç, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Nalan Linda Fraim, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Doğu Anadolu Bölge Müdürü Özge Burak Değer ve rehber öğretmenler katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Doğu Anadolu Bölge Müdürü Özge Burak Değer, iki gün sürecek seminere 366 rehber öğretmenin katılacağını belirerek, sertifikanın verileceği eğitimin rehber öğretmenlere hayırlı olmasını diledi.

Özge Burak Değer’in ardından söz alan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl ise, bu seminerin bölgemiz açısından önemli bir konu olduğunu belirterek, bölgenin yakın zamanda birçok olay ve olumsuz gelişme yaşadığını belirterek, bunun da toplum üzerinde kötü bir etki bıraktığına işaret etti.

Altan Göl, “Bilindiği gibi özellikle de ilimiz 2011 yılında bir deprem yaşadı. Bu depremin bıraktığı izler, yarattığı travma geçmeden, ülkemizde terör olayları, yakın komşu ülkelerde ise birçok hadiseler, olaylar, savaş durumları yaşandı. Bütün bunlar beraberinde birtakım sorunlar ortaya çıkardı. Yaşanan göçler, ölümler beraberinde bir travmaya yol açtı. Dolayısıyla Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin ilimizde rehber öğretmenlere yönelik travma eğitimi, müdahale teknikleri, ölüm ve yas konularını içeren bu semineri büyük önem taşıyor. Bölgemizde sıkça rastlanan travma olaylarında rehber öğretmenlerin çok büyük görev ve sorumlulukları vardır. Bu görev ve sorumlulukları çerçevesinde hali hazırda genel müdürlüğümüzün eğitim programları içerisinde travma eğitimleri mevcuttur.  Ama diğer kurum ve kuruluşlarımızın da, eğitimcilerimizin yanında yer alması bir o kadar önemlidir. Bu konuda Uluslararası Kıbrıs Üniversitemizin  gönüllü olarak öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerinde tazelenmeye gittikleri için başta üniversite yetkilileri olmak üzere, Van temsilcisi Özge Burak Değer’e, idareci arkadaşlarına ve gönüllü olarak bilginin peşinde koşan rehber öğretmenlerimize katılımlarından dolayı teşekkür eder, iki gün sürecek seminerin verimli bir çalışma olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından  Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Nalan Linda Fraim, rehber öğretmenlere Travma Eğitimi ve Müdahale Teknikleri, ölüm ve yas konularında eğitimler verdi.

Seminerde ayrıca Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Emin Şahin, toplumda meydana gelen travmalar ve alınması gereken konular hakkında bilgiler aktardı. Seminerin sonunda Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi tarafından rehber öğretmenlere ikramda bulunuldu.

16-02-201716-02-201716-02-201716-02-201716-02-201716-02-201716-02-201716-02-2017

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.